Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nick Cave: Poťouchlý půvab depresivních historek

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

26. 1. 2011

Punkový pionýr. Velký světoběžník. Svérázný spisovatel. Všechny tyto přívlastky je možno spojit ve dvou slovech: Nick Cave. Australský rockový hudebník má za sebou nevídaně pestrý život a stejně je na tom jeho diskografie.

FOTO: Nick Cave

Punkové dítě, Zdroj: oficiální zpěvákovy stránky

Nicholas Edward Cave se narodil v Austrálii roku 1957. Byl poněkud nezbedné dítě, a z toho důvodu se s ním ve škole záhy rozloučili. Mnoha rošťákům Caveova typu v té době učarovali jejich protřelejší kolegové z Britských ostrovů. Punk byl právě v plenkách. Nick Cave se v této halasné hudbě zhlédl a ve čtrnácti letech zahájil kariéru ve formaci The Boys Next Door.

Založil ji se spolužákem z umělecké školy Mickem Harveyem. Kapele se přes nízký věkový průměr a nezkušenost podařilo vydat album a později si změnila jméno na The Birthday Party. Tou dobou už byli její členové odrostlí a rozhodli se přesunout přímo do punkového epicentra, Londýna.

Tulák po Evropě

Tím se započalo první významné období Caveovy umělecké dráhy. Kapela žila bohémským životem, jak se ostatně na punkery patří. Ač v Londýně dlouho nevydrželi, stihli se zviditelnit a jejich tažení po Británii nezůstalo bez odezvy. Vyšla jim zde alba Prayers On Fire (1981) a Junkyard (1982).

Po třech letech se v hudebnících opět ozval jakýsi nepokojný vnitřní hlas a kázal jim zvednout kotvy. I neváhali a přesunuli se na kontinent. Za své příští působiště si vybrali Berlín, přesněji jeho západní polovinu.

Zklidnění

Rozpolcené město, v němž koexistovaly dva zcela odlišné světy, se stalo Caveovi velkou inspirací a setrval v něm po většinu let osmdesátých. Jeho kapela zde ale želbohu našla rychlou smrt. Rozpadla se krátce po přestěhování, ještě v roce 1983. Jejím posledním výkřikem do tmy se stalo album Mutiny.

Nicméně Cave a Harvey spolu hrát nepřestali. Přibrali k sobě Blixu Bargelda z Einstürzende Neubauten (jeho kytara ozdobila svou přítomností mnoho Caveových desek) a překřtili se na The Bad Seeds, pod kterýmžto jménem působí dodnes. Mezi jejich první desky patří  From Her To Eternity (1984) a The Firstborn Is Dead (1985). Touto dobou už v kapele poněkud vyšumělo nadšení pro punk a desky se posunuly spíše k blues rocku.

Oslice a vrahouni

Koncem dekády Cave složil hudbu pro film Nebe nad Berlínem od Wima Wenderse. Vzápětí se objevil na poli literárním s knihami King Ink a A uzřela oslice anděla. V obém se mu dařilo a dnes je z něj zavedený spisovatel, autor filmové hudby, ba i scénářů (film The Proposition).

Po těchto úspěšných odbočkách se rozhodl pro další radikální změnu bydliště a přesídlil do São Paula. Dodejme, že ani v brazilské metropoli nevydržel a dnes žije opět v Anglii.

Kromě Bad Seeds založil Cave ještě kapelu Grinderman, která hraje takřečený garážový rock. Mohli jste o ní nedávno slyšet v souvislosti s druhým albem Grinderman 2.

Z počinů, které spadají do let devadesátých, jmenujme album Murder Ballads. Jak název napovídá, je celé věnováno písním o vraždách. Pochází z něj jedna z mála Caveových písní, které se objevily v komerčních hitparádách – zádumčivý duet s Kylie Minogue Where The Wild Roses Grow.

Neveselé náměty textů nejsou Caveovi nijak vzdáleny. Jak se sám vyjádřil, je „posedlý náboženstvím, smrtí, láskou, Amerikou a násilím“. Tenhle nonšalantní pán s cigaretou je zkrátka originál a tak neobyčejné písně, jaké sype z rukávu, uslyšíte od málokoho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nick Cave: Poťouchlý půvab depresivních historek