Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Niceland: Muziku s politikou rozhodně míchat nehodlám

Adam Vrána

Adam Vrána

5. 2. 2013

Zpěvák a kytarista Niceland nedávno ukončil koncertní šňůru s Michalem Hrůzou, v jejímž rámci promovali Hrůzovo aktuální album Noc. Co si Niceland z turné odnesl, jak je na tom jeho vlastní kapela a jaké překážky mu prozatím brání ve vydání plánované desky?

FOTO: Niceland

Michal Motyčka alias Niceland, Zdroj: last.fm

Těsně před Vánocemi jsi dojel turné s Michalem Hrůzou (ex Ready Kirken – pozn. red.). Jak celá spolupráce s ním vůbec vznikla?

S Michalem jsme se znali už z dřívějška, užší styky jsme ale navázali, až když se na mě obrátil s prosbou, jestli bych pro něj nenapsal song, na což jsem neměl problém kývnout.

Nedlouho poté plánoval s kapelou vyrazit na turné, a když se rozhodoval, koho vzít jako support, bez váhání sáhnul po mně. Při svojí výšce a velikosti mojí kytary jsem totiž až neuvěřitelně skladný (smích).

Odnesl sis ze společného tour nějaké zapamatování hodné zážitky?

Těžko vypíchnout jediný moment, celá šňůra byla hodně velká zábava. Ale když už, tak bych určitě vyzdvihl čtyřdenní zastávku na Moravě. Ony tyhle tour, kdy se člověk nemusí trmácet zpátky do Prahy, jsou vždycky tak trochu výjimečné.

Moravu mají muzikanti obecně vzato často raději, než třeba Prahu – koncerty jsou tam prý daleko živější a mají větší šťávu. Vnímáš to stejně?

Asi jo, ale není to nic ve zlém. Praha je, ať už se to někomu líbí nebo ne, středobodem kulturního dění. To, že se v ní odehrává většina nejvýznamnějších událostí v roce, má za následek určitou přesycenost, a tudíž i méně entusiasmu ze strany tamních diváků. Není to ale nic zvláštního, já sám to mám nastavené stejně.

Není to tak dávno, co jsi nastoupil do práce. Jak zvládáš skloubit hraní s pracovním životem?

Ono to naštěstí není na plný úvazek, tudíž se to zvládnout dá. Nevím, jak to mají ostatní hudebníci, ale řekl bych, že dost podobně. Pokud chce člověk dělat muziku na určité úrovni, tak se jistým kompromisům jen málokdy vyhne. Musí být zkrátka připraven pro to něco obětovat.

Co kolegové v práci? Znají druhou tvář Michala Motyčky?

Vzhledem k tomu, že mi tu práci sehnal kolega z kapely Worldhood, tak spolupracovnice na oddělení mě prý lustrovaly už po prvním hovoru. Ale doslova tu druhou stránku neznají, to by se tam se mnou asi nikdo nebavil. (smích)

Byl jsi teď hodně k vidění sólo. Jak to vypadá s kapelou? Podařilo se ustálit personální nepokoje?

Po loňském odchodu poloviny kapely jsme zůstali jen já a basák Přemek. Bubeník Michal Marhoul (Rara Avis – pozn. red), který nám tu a tam vypomohl, odletěl koncem léta do Států, nedávno se ale vrátil a jsem rád, že jsme ho mohli přijmout zpět jako stálého člena. Podařilo se nám sehnat i klavíristu, druhá kytara je zatím v jednání.

[youtube_660]FKydy1EW7A0[/youtube_660]

Loni v létě jsi do světa vypustil zprávu, že chystáš novou desku. V jakém stádiu se momentálně nachází?

Album je napsané a máme přes dvě hodiny materiálu, ze kterého lze vybírat. Problémem zůstává, jak pokrýt náklady na nahrávání. Pokud se nám nepodaří najít nějakého štědrého sponzora, pravděpodobně budeme muset desku rozkouskovat na několik částí.

Hodláš (podobně jako jiní interpreti) požádat o finanční injekci fanoušky? Popřípadě se obrátit třeba na nedávno vzniklý projekt Hithit?

Určitě je to jeden z možných směrů, kterým se lze ubírat. Nedělám si sice iluze, že by se z toho pokryla byť alespoň čtvrtina plánovaných nákladů, ale ani to člověk na ulici nenajde. Jediné, co mě trochu znepokojuje, je fakt, že je tenhle krok podmíněný závazkem k určitému termínu, do kterého bychom museli všechno stihnout. Nevím, jestli by mi to za všechen ten stres nakonec stálo.

Máš už s kapelou naplánovanou nějakou koncertní šňůru?

Momentálně si právě kvůli nové sestavě a přípravám na nahrávání dáváme oddych. Já sám jsem si toho užil za posledních pět let až příliš, a proto myslím, že je docela rozumné tu energii a hlavně volný čas soustředit na nový materiál. Letní festivaly ale zaručeně hrát budeme. Dokonce se nám naskytla možnost hrát v Izraeli a na jednom hodně zajetém festivalu v Číně. Samozřejmě by to bylo krapet náročnější na realizaci, ale minimálně hezký výlet z toho kouká. (smích)

Co ty a volba prezidenta? Podílel ses na tom aktivně, nebo ti k udržení přehledu stačilo sledovat příspěvky na FB?

Popravdě jsem přesvědčený, že FB člověku moc obzory nerozšíří. Podle toho by totiž musel vyhrát Karel s 99 procenty hlasů a volební účast by se pohybovala taky hodně vysoko.

Na politiku jako takovou mám vyhraněný názor, ale o ten se s kamarády dělím u piva, a to jenom když se mi hodně chce. Už dávno jsem se totiž zařekl, že politiku a muziku míchat nehodlám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Niceland: Muziku s politikou rozhodně míchat nehodlám