Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nezvratný osud 4: Režisér udělal převratný objev. Každý z nás jednoho dne zemře!

Katarína Straková

Katarína Straková

17. 10. 2009

nezvratny-osud-04Slunečné odpoledne, automobilový závod, zábava. Zde je poprvé představen Nick (Bobby Campo) a jeho tři přátelé. Nickovi se zjeví příšerný obraz, který ukazuje, že všichni na stadionu zemřou vinou strašlivé havárie, a tak se tomu pokusí zabránit. Několika lidem se díky jeho varování podaří uniknout; mohou ale utéci před svým osudem?

Zdroj: Warner Bros.

Zdroj: Warner Bros.

Když se řekne horor, představím si tajemno, šero, možná krev, ale především hrůzu. Té ale ve čtvrtém dílu Nezvratného osudu, tentokrát ve 3D provedení, není ani kapička. Ano, člověk se občas lekne, ale to je dáno spíše tím, jak na něj letí nůž nebo šroubovák.

Připadá mi, že autoři se tolik soustředili na třetí rozměr, že úplně zapomněli, že vlastně chtěli natočit film. Vyrobili děsivě vyhlížející upoutávky a strašidelnou reklamu, ale nic víc. O hororu jako takovém se skutečně hovořit nedá.

Já osobně nejsem vůbec hororový typ. U většiny filmů tohoto druhu sedím s téměř zavřenýma očima připravena každou chvíli nadskočit. Při sledování Země mrtvých jsem nebyla s to jít sama ani na záchod. Po zhlédnutí Kruhu se dodnes bojím, že na mě z televize vyskočí supící černobílá Samara. Nezvratný osud ve mně ale nezanechal ani stopu autosugestivního strachu.

Zdroj: Warner Bros.

Zdroj: Warner Bros.

„Zloduchem v sérii Nezvratný osud je samotná Smrt,“ objasnil režisér David R. Ellis. „Pokud jste na řadě, pak prostě umřete. O tom to celé je.“ Ano, o tom to je. Každý jednou umře, ať chce nebo ne. Tímto vyzývám všechny, kteří tuto skutečnost života na zemi ještě nepostřehli, aby se na čtvrtý díl zmíněné řady vydali do kina. V opačném případě ať zůstanou raději doma a podívají se na televizní reklamu, to je totiž kvalitnější výtvor.

Musím říci, že mě upřímně pobavil slogan celého filmu. Prý, že Smrt si nechala to nejlepší pro 3D.  Cha! Jestli tohle je to nejlepší, co Smrt dokáže, proč se jí proboha všichni tolik bojí? Úsměvné, doopravdy.

Absurdní je, když skupinka čtyř kamarádů jde uctít památku cizích lidí zemřelých na stadionu (mimochodem tento výjev silně asociuje stejnou událost k nedávné smrti Michaela Jacksona), ale v okamžiku, kdy zemře jeden z nich, o tom nepadne ani slovo, natož slza.

Další perla, kterou o svém díle Ellis prohlásil, je: „Často jsme se záměrně snažili diváky vést nesprávnou cestou, což k filmům tohoto druhu patří. Jsou to právě překvapivé momenty, které naši diváci tak zbožňují.“ Je to asi přirozené, že si autor o svém výtvoru myslí, bůhvíjaké to není veledílo. Tady nám ale režisér vyloženě lže!

Lze si představit, že příští obětí bude Janička. Všechno na to ukazuje. Přesto ale divák celou dobu ví, že zemře Pepíček, protože je to tak vždycky. Ale ano, SNAŽILI se vést na nesprávnou cestu tak neoriginálně, běžně a nepřekvapivě, že sami sešli z té svojí.

Zdroj: Warner Bros.

Zdroj: Warner Bros.

Je mrzuté, že skutečně není za co chválit. Postavy se po plátně pohybují jak hadroví panáci. Bože můj! Přece když na mě letí těžký trám, tak uskočím, to je obyčejný lidský reflex! Hlavní hrdina si za celých 82 minut není schopen získat divácké sympatie, ať hopsá, jak hopsá. Jednoduše přecitlivělý egoistický mladík, který ani tak netouží zachránit životy ostatních, jako ten svůj.

Shrnu-li to, Nezvratný osud 4 je bohužel zase jen snůška žvástů, které nepřekvapí ani toho nejhloupějšího z nejhloupějších tvorů na zemi. Náhoda je někdy zajímavá, ale sejde-li se jich příliš mnoho najednou, vyzní to spíš trapně a hloupě.

Nezvratný osud 4

Horor/ Thriller
USA, 2009, 82 min

Režie: David R. Ellis
Hrají: Bobby Campo, Shantel VanSanten, Nick Zano, Mykelti Williamson, Krista Allen

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nezvratný osud 4: Režisér udělal převratný objev. Každý z nás jednoho dne zemře!