Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Nezaměstnaným absolventům nabízí pomoc stát

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

18. 7. 2010

FOTO: Úřad práceNajít si po dokončení školy stálou práci je pro mnoho mladých lidí zdá se čím dál tím těžší úkol. Potvrdily to i průzkumy Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) z konce května. S rostoucím počtem nezaměstnaných studentů tak vznikají nová a nová opatření, jak jim pomoci.

FOTO: Úřad práce

Úřady práce pomáhají nezaměstnaným absolventům, Foto:Jakub Mikuš

Jak tedy MPSV mladým lidem bez pracovních příležitostí konkrétně pomáhá? Jedním z jeho opatření jsou například příspěvky pro zaměstnavatele za to, že vytváří vhodná pracovní místa pro absolventy. Vyplácí mu je úřad práce, a to až do výše mzdových nákladů za zaměstnaného absolventa.

Pokud jste zaevidováni na úřadu práce a je vám méně než 20 let, musejí vám úředníci při hledání zaměstnání věnovat zvýšenou péči. Zároveň jsou absolventi přednostně zařazování do rekvalifikací.

Pomoc od státu i Evropské unie

Další možností, které úřady práce využívají, jsou různé projekty financované z Evropského sociálního fondu. Takový projekt může mít formu například poradenské služby, školení, rekvalifikace, praxe nebo krátkodobé pracovní příležitosti.

Ilustrační foto, Zdroj: mouldandmatic.cz

MPSV se zaměřuje i na dosud studující mladé lidi. Vytvořilo totiž službu, která slouží jako prevence. Jedná se o poradenství pro volbu povolání v rámci Informačního a poradenského střediska úřadů práce.

Vedle toho připravuje MPSV i samostatný projekt Předvídání kvalifikačních potřeb trhu, který by měl, jak už z názvu vyplývá, předvídat změny na trhu práce a sledovat kvalifikační potřeby systému. Za krkolomným názvem se skrývá projekt, který by měl celkově zlepšit spolupráci v rámci trhu práce, měl by rozvíjet zaměstnanost a zamezit rostoucí nezaměstnanosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nezaměstnaným absolventům nabízí pomoc stát