Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Nezaměstnanost v Česku stále roste! Nabídka práce je chudá

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

13. 1. 2010

Nezamestnanost

Podle tiskové zprávy MPSV z pondělí 11. ledna 2010 vzrostla v prosinci míra nezaměstnanosti na 9,2 %, což je procentuálně o celých šest desetin více, než tomu bylo v listopadu loňského roku. Jak vyplývá z údajů úřadů práce, nezaměstnaných tak na konci prosince roku 2009 bylo až 539 136 lidí.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí je nárůst nezaměstnanosti v tomto období běžný. Dochází k němu totiž v důsledku ukončení sezónních prací. Přesto však přispěl k ještě většímu prohloubení krize, která už na našem trhu práce panuje. To znamená, že se i nadále, a to nejspíše až do konce prvního čtvrtletí letošního roku, počítá s jeho dalším růstem.

Mapa nezaměstnanosti Zdroj: mpsv.cz

Mapa nezaměstnanosti. Zdroj: mpsv.cz

Oproti roku 2008 tak zatím přibylo o 186 886 více lidí evidovaných na úřadu práce. Meziročně tedy míra nezaměstnanosti stoupla o 3,2 %. Podle světlejších prognostik však už nehrozí další hromadné propouštění, jak tomu bylo v loňském roce. Přesto však nezaměstnaných i nadále nezadržitelně narůstá.

Nejhůře jsou na tom ale v současné době absolventi škol. Ti v nastalé situaci jen těžko hledají zaměstnání a úřady práce jsou jimi doslova přeplněny. Situace je o to horší, že nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti, a proto jsou z velké části odkázáni pouze na podporu vlastních rodin. Řešení se pro ně nenachází ani v podobě brigád (viz článek Platy 2010: Jaké vlastně budou?), neboť zaměstnavatelé jen stěží nacházejí práci pro vlastní zaměstnance a leckde musejí přistoupit ke snižování stavů.

Nezaměstnanost stále roste Foto: autor

Nezaměstnanost stále roste. Foto: autor

Podle evidence úřadů práce bylo ke konci prosince loňského roku 30 927 volných pracovních míst. Z průzkumů vyplývá, že na jedno volné pracovní místo se tak průměrně hlásilo až 17,4 uchazečů. Nejhorší situace v tomto směru pak byla na Prostějovsku, kde to bylo téměř 88 uchazečů na jednu volnou pracovní pozici. V těsném závěsu pak následovaly okresy Jihlava (75,6) a Teplice (74,0).

Celkově však byla nejhorší situace v okrese Jeseník, který eviduje míru nezaměstnanosti téměř na 17 %. Dalšími v pořadí jsou pak Most (16,4 %) a Hodonín (15,9 %). Jako tradičně je nejklidnější situace v našem hlavním městě, kdy Praha-východ se svými 3,4 % eviduje nejnižší nezaměstnanost v celé republice.

Jelikož ani nadále nevypadá situace příliš růžově, rozhodlo se ministerstvo práce a sociálních věcí vydat historicky první Příručku nezaměstnanosti v roce 2010. Tato je dostupná zdarma po celé ČR a měla by praktickým způsobem pomoci všem uchazečům o zaměstnání. Zájemci v ní najdou rady, jak se zachovat v případě ztráty zaměstnání, jak postupovat při hledání toho nového a na co všechno by se přitom měli připravit.

Příručka nezaměstnanosti Zdroj: mpsv.cz

Příručka nezaměstnanosti. Zdroj: mpsv.cz

Jen čas ukáže, zda tento zcela nový tah ministerstva bude mít nějaký význam a nebo zda jde jen o poslední chatrný pokus, jak vybřednout z krizové situace. Osobně se domnívám, že když už nic jiného, mohla by příručka prakticky pomoci alespoň těm uchazečům o zaměstnání, kteří se jen velice těžko orientují ve všech úskalích nezáviděníhodné situace, do které se dostali.

Ani příručka však nedokáže zbrzdit vysokou míru nezaměstnanosti, s jejímž dalším růstem se i nadále počítá. Lidem bez práce tak nezbývá nic jiného než ve svém snažení vytrvat a doufat v to, že se již brzy začne blýskat na lepší časy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nezaměstnanost v Česku stále roste! Nabídka práce je chudá