×
TOPZINE.cz

Nezaměstnanost klesá díky sezónním pracím

Optimistické červnové snížení nezaměstnanosti na 8,5 procent nebude mít pravděpodobně dlouhého trvání.  Na podzim nezaměstnanost opět stoupne kvůli absolventům středních a vysokých škol, kteří se začnou hlásit na úřad práce.

Dostane možnost uplatnit své vzdělání?
Dostane možnost uplatnit své vzdělání?, Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Počet nezaměstnaných v červnu klesl především díky uplatnění lidí v sezónně orientovaných odvětvích. Jedná se o práce v zemědělství, stavebnictví a pod. Snížení nezaměstnanosti pomohla také aktivní politika nezaměstnanosti, kterou realizují úřady práce. Ty vytvářejí společensky účelná pracovní místa a organizují veřejně prospěšné práce. Na poklesu počtu nezaměstnaných se tradičně podíleli převážně muži. Řady nezaměstnaných prořídly o celých 12 tisíc pracantů.

Ke 30. červenci bylo nejvíce nezaměstnaných v okresu Most (15,6 %). Nejlepší pracovní podmínky nabízí tradičně Praha a Středočeský kraj. Někoho možná překvapí, že hned za Prahou stojí Jihočeský kraj.

Absolventi nebudou mít na růžích ustláno

Absolventi vysokých a středních škol se na konci června na míře nezaměstnanosti podíleli 4,8 %. Vedoucí oddělení styků s veřejností a tisková mluvčí MPSV Štěpánka Filipová však uvedla: „Nárůst počtu nezaměstnaných absolventů škol se očekává v červenci, srpnu a zejména v září, kdy každoročně dochází k nejvyššímu nárůstu jejich počtu v evidenci úřadů práce.“ Ani vyhlídky do budoucna nejsou pro čerstvě vystudované nijak růžové. Analytici zatím neočekávají, že by měla vznikat nová pracovní místa.

V současné době zaměstnavatelé většinou nabízejí zaměstnání na dobu určitou. Kvůli finanční krizi jsou však lidé ochotni pro získání zaměstnání v mnoha ohledech ustoupit.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..