Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Nezaměstnanost klesá díky sezónním pracím

Redakce

Redakce

21. 7. 2010

Optimistické červnové snížení nezaměstnanosti na 8,5 procent nebude mít pravděpodobně dlouhého trvání.  Na podzim nezaměstnanost opět stoupne kvůli absolventům středních a vysokých škol, kteří se začnou hlásit na úřad práce.

Dostane možnost uplatnit své vzdělání?

Dostane možnost uplatnit své vzdělání?, Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Počet nezaměstnaných v červnu klesl především díky uplatnění lidí v sezónně orientovaných odvětvích. Jedná se o práce v zemědělství, stavebnictví a pod. Snížení nezaměstnanosti pomohla také aktivní politika nezaměstnanosti, kterou realizují úřady práce. Ty vytvářejí společensky účelná pracovní místa a organizují veřejně prospěšné práce. Na poklesu počtu nezaměstnaných se tradičně podíleli převážně muži. Řady nezaměstnaných prořídly o celých 12 tisíc pracantů.

Ke 30. červenci bylo nejvíce nezaměstnaných v okresu Most (15,6 %). Nejlepší pracovní podmínky nabízí tradičně Praha a Středočeský kraj. Někoho možná překvapí, že hned za Prahou stojí Jihočeský kraj.

Absolventi nebudou mít na růžích ustláno

Absolventi vysokých a středních škol se na konci června na míře nezaměstnanosti podíleli 4,8 %. Vedoucí oddělení styků s veřejností a tisková mluvčí MPSV Štěpánka Filipová však uvedla: „Nárůst počtu nezaměstnaných absolventů škol se očekává v červenci, srpnu a zejména v září, kdy každoročně dochází k nejvyššímu nárůstu jejich počtu v evidenci úřadů práce.“ Ani vyhlídky do budoucna nejsou pro čerstvě vystudované nijak růžové. Analytici zatím neočekávají, že by měla vznikat nová pracovní místa.

V současné době zaměstnavatelé většinou nabízejí zaměstnání na dobu určitou. Kvůli finanční krizi jsou však lidé ochotni pro získání zaměstnání v mnoha ohledech ustoupit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nezaměstnanost klesá díky sezónním pracím