Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nezaměnitelné hlasy: 7 zpěváků, které si určitě s nikým nespletete

Standa Kafka

Standa Kafka

27. 2. 2013

Taky máte někdy problém, že v rádiu slyšíte nějaký parádní hit, ale nedokážete si vzpomenout, kdo onen song nazpíval? To se vám rozhodně nemůže stát u následujících interpretů, protože každý z nich má (nebo měl) opravdu jedinečný hlas. Pojďte se tedy s námi podívat na přehlídku několika nejzajímavějších hlasů světové hudební scény.

1. Jack White

Po světě běhá určitě hodně lidí s tímhle jménem, když však z rádia zazní jeho hlas, nikdo z hudebních znalců si ho s žádným jiným obyvatelem naší planety nemůže splést.  Tenhle multiinstrumentalista z amerického Detroitu se asi nejvíce proslavil v kapele The White Stripes, která se bohužel před dvěma lety rozpadla.

Jack zvládá hrát na piano, kytaru i bicí, nejvíce ale ohromuje svým zpěvem. Loni vydal první sólové album Blunderbuss, které se umístilo na nejvyšší příčce prodejních žebříčků v Británii i USA.  Inspirací k onomu albu bylo údajně i nahrávání s Tomem Jonesem, na kterého se blíže podíváme hned v následujícím odstavci.

2. Tom Jones

Asi každý zná jeho hity Sex Bomb nebo She’s a Lady. Během jeho takřka padesátileté hudební kariéry prodal přes 100 milionů nahrávek. V 60. letech se stal společně s Beatles nebo Rolling Stones jedním ze symbolů tzv. Britské invaze, kdy se ostrovní hudební scéna stávala velmi populární ve Spojených státech.

Jones vystřídal během své kariéry takřka všechny žánry hudby – pop, rock, R&B, country, dance nebo soul.  Za svou oddanost hudbě byl v roce 2006 povýšen do rytířského stavu královnou Alžbětou II., takže se od té doby může klidně podepisovat jako Sir Thomas John Woodward.

3. Dolores O’Riordan

Že vám tohle jméno nic moc neříká? The Cranberries už asi ale znát budete, ne?

Songy jako Zombie nebo Dreams válcovaly na začátku 90. let tuzemské hitparády a hlavně tklivý hlas zpěvačky této skupiny přispěl k lehké zapamatovatelnosti. Dolores O’Riordan stihla i během působení v Cranberries vydat dvě sólové desky. Přispěla i na soundtracky k filmům Spider-Man 2 nebo Klik: Život na dálkové ovládání, ve kterém hlavní roli ztvárnil Adam Sandler.

4. Björk

Slavná islandská diva Björk Guðmundsdóttir bohužel loni kvůli nemoci na poslední chvíli zrušila svoje vystoupení na Colours of Ostrava, snad to tedy českým fanouškům vynahradí někdy v blízké době. Skoro se ani nechce věřit, že už jí loni v listopadu bylo 47 let.

Za svou dosavadní hudební kariéru stihla vydat sedm desek, loni jí vyšlo také remixové album pojmenované Bastards. Momentálně je na turné po Francii, příští týden se objeví na festivalu ve švýcarském horském středisku Crans – Montana, kde vystoupí třeba také Killers, Fatboy Slim nebo Nelly Furtado.

5. Freddie Mercury

Jak bychom mohli opomenout jednoho z nejlepších zpěváků vůbec? Letos si sice připomeneme už 22 let od chvíle, kdy Mercury zemřel na následky AIDS, ale ve vitrínách a policích s hudbou ho budeme vídávat už asi nadosmrti.

Výběr největších hitů jeho skupiny Queen z roku 1981 je dodnes nejprodávanějším albem všech dob ve Velké Británii, celkem se po celém světě prodalo přes neuvěřitelných 25 milionů kopií.

6. Ozzy Osbourne

Také tohoto zpěváka musí na první poslech poznat skoro každý hudební fanoušek, ať už z působení ve skupině Black Sabbath nebo během jeho sólové kariéry.

Televizní stanice MTV také celé čtyři roky vysílala pořad The Osbournes, který nahlížel do svérázného života celé rodiny a někdy to byla opravdu bizarní podívaná. Nikdo už však Ozzymu neodpáře velké množství hudebních úspěchů, ať už jde o zlatý gramofonek z roku 1994 nebo přes 100 milionů prodaných desek.

7. Michael Jackson

Ani král popu nemůže v tomto přehledu chybět.  Těžko říct, zda se ještě někdy v budoucnu dočkáme desky, které se prodá víc než Jacksonova Thrilleru.

Za 30 let prodeje se ho prodalo něco přes 50 milionů, což už je dosti slušné číslo. Ani další cifry točící se kolem Michaelovy hudební kariéry nezůstávají nijak při zemi: 18 cen Grammy, kolem 80 zápisů v Guinnessově knize rekordů, 46 ocenění z American Music Awards, 75 cen z MTV Awards a spousty dalších a dalších. Michael Jackson nastavil laťku opravdu vysoko, král popu byl a bude vždy jen jeden.

Který z dalších zpěváků / zpěvaček by dle vašeho mínění měl do výběru patřit? O své dojmy se s námi a ostatními čtenáři podělte v komentářích.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Nezaměnitelné hlasy: 7 zpěváků, které si určitě s nikým nespletete