Menu
TOPZINE.cz
Hudba

New York ve znamení české kultury

Redakce

Redakce

1. 10. 2010

Roh Madisonské a 83. ulice v New Yorku se na jeden den promění v místo Čechů, české hudby, českého jídla a hlavně pohody. Tady, přímo v srdci Velkého jablka – poblíž Central Parku, se totiž v sobotu koná Český pouliční festival, který se ponese ve znamení všeho českého.

Půjde už o dvanáctý ročník populárního festivalu, který pořádá České centrum New York. Cílem tohoto Centra je především prezentovat Českou republiku a zvyky s naší kulturou spojené. Přispívá tedy k prohlubování znalostí Newyorčanů o malé zemičce ve střední Evropě. A to v nejrůznějších oblastech kultury, školství, cestovního ruchu a mnohém dalším.

Na festivalu si zahrají i Jeff Allen a bubeník Susan Vegové

Každý rok tuto akci navštíví několik tisíc účastníků, kteří si přijdou poslechnout klasickou hudbu. Tím je myšlena pravá česká hudba, nikoli dechovka, aby nedošlo k omylu. Návštěvníci si ale kromě hudby mohou také pochutnat na českém jídle a prohlédnout si tradiční české výrobky.

FOTO: Newyorský pouliční festival

Oslavy osamostatnění československého státu

Na akci vystoupí kapely jako je Zuby nehty, Už jsme doma nebo jazzový soubor Harmcore Jazzband. Čím však letošní ročník překvapí, bude spojení českých a newyorských hudebníků. Spolupráce bude vypadat takto: zpěvačka kapely November 2nd Saša Langošová vystoupí spolu s bubeníkem z kapely Suzanne Vegové Dougem Yowellem. Ten hraje mimo jiné také s Norah Jonesovou nebo Seanem Lennonem.

Jako další v pořadí vystoupí i Newyorčan Jeff Allen, který má na svědomí spolupráci s Avril Lavigneovou či Rosanne Cashovou. Poslední z umělců, který se zúčastní této česko-americké hudební show, bude Roman Helcl, kytarista z kapely Anny K.

FOTO: Anna K. při vystoupení na Czech Street festivalu

Anna K. při vystoupení na Czech Street festivalu

Hudební program letošního ročník festivalu bude opravdu nabitý. Komu však hudba nic neříká, může zkusit své štěstí v tombole a pokusit se vyhrát letenku do Prahy i s ubytováním. Součástí oslav bude také listopadový filmový festival New Czech Films organizovaný společně s Brooklyn Academy of Music, a jak uvádí Jan Zahour z Českého centra v New Yorku: „Do letošních oslav je také zařazen koncert skupiny MIG 21, který je naplánovaný na 20. října.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

New York ve znamení české kultury