Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Nevšední podívaná v Sydney. Stromy, které mění barvu

Martina Knapová

Martina Knapová

18. 11. 2014

Dynamický projekt umělecko-vědeckého charakteru je nyní k vidění v australské Sydney. Instalace ve veřejném prostoru nazvaná Earth V Sky přináší vzrušení a ambiciózní myšlenky, neboť dochází k mistrnému propojení vědy, nových technologií a umění.

Projekt Earth V Sky, Allan Giddy, Zdroj: www.cityartsydney.com.au

Projekt Earth V Sky, Allan Giddy. Zdroj: www.cityartsydney.com.au

Autorem instalace je umělec Allan Giddy, který se rozhodl využít větrné turbíny k oslňujícím světelným efektům. Díky této technologii mohou být stromy, jež si umělec vybral tentokrát jako svůj objekt zájmu, celé ponořeny do barevného světla.

Stroj snímá vzorky večerní oblohy při západu slunce a na základě jejich barevné škály ponoří devět světel stromy do kontrastní barvy. Instalace funguje zhruba hodinu a čtvrt poté, co byly vzorky z oblohy zpracovány. Jak se slunce postupně vytrácí, show vyvrcholí tím, že jsou stromy zahaleny do neprostupné černé barvy noci.

Projekt Earth V Sky, Allan Giddy, Zdroj: www.allangiddy.com

Projekt Earth V Sky, Allan Giddy. Zdroj: www.allangiddy.org

Podle slov samotného autora pomáhá tato instalace objevovat vztah mezi nebem a zemí pomocí světla i barev. Fíkové stromy v části města Moreton Bay jsou tak ztělesněním propojení více uměleckých i technických disciplín.

Tento projekt zabývající se podněty v životním prostředí je zatím posledním ze série podobných, jež umělec Allan Giddy již představil veřejnosti. Jeho předchozí akce se odehrály jako součást plánu komunity Glebe Point Road Upgrade, která usiluje o lepší budoucnost obyvatel města ve všech ohledech.

Pokud chcete vidět instalaci naživo, stačí navštívit park Bicentennial na konci ulice Glebe Point Road po západu slunce.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nevšední podívaná v Sydney. Stromy, které mění barvu