Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nevídaní Akadamikové. Terry Pratchett opět skóruje

Marek Hofman

Marek Hofman

14. 12. 2010

Sága Úžasná Zeměplocha dosáhla neuvěřitelného počtu třiatřiceti románů. Až by se člověk chtěl začít ptát, zda má její autor Terry Pratchett stále co nabídnout a neomílá dokola pořád to samé. Pro všechny malověrné existuje jedna jednoduchá a stručná odpověď. Ano má.

Ilustrace na obálce knihy Nevídaní Akademikové Autor: Paul Kidby

Tématem románu Nevídaní Akademikové je hra, kterou zná každý malý chlapec (a jistě i kdejaké děvče) od Brazílie po Austrálii. Mluví se samozřejmě o fotbale, konkrétně o jeho evropské verzi. Bylo tedy jen otázkou času, kdy kopaná dorazí i na Zeměplochu. Stalo se. I když místní si namísto zelených trávníků oblíbili spíše šedé kočičí hlavy – za míčem se honí přímo v ulicích města Anch-Morporku.

Když mágové hrají fotbal

Jako zápletka Terrymu Pratchettovi tentokrát posloužila závěť, v níž se píše, že nemalé dědictví odkázané Neviditelné univerzitě jí nastálo připadne pouze tehdy, vyhrají-li zápas v kopané. A to zcela bez použití magie! Pro mágy věc naprosto nepředstavitelná. Naštěstí na post trenéra seženou schopného skřeta Sráže, kterému nezbývá než z na jakýkoli zbytečný pohyb alergických staříků s plícemi zanesenými dehtem vycvičit mužstvo, jenž má obstát v utkání proti nejlepším ankh-morporským hráčům

Proč si Pratchett jako námět pro další knihu zvolil právě fotbal – respektive jeho fanoušky a všechno ostatní, co se okolo tohoto sportu točí – nejspíš nemusíme dlouho vysvětlovat. Vždyť bydlí ve Velké Británii, odkud pochází nejagresivnější fotbaloví výtržníci. A když se o takovýchto individuích mluví ve zprávách, nelze než uznat, že si o zparodování přímo říkají.

Vážný Pratchett?

Přesto nezůstane pouze u ústředního tématu, i když tady se autor skvěle vyřádil. Satiricky popisuje myšlení davu i jednotlivců, snažících se o vymezení, dokonce i princip a pravidly samotné hry a spoustu dalšího. Kromě toho si rýpne i do světa modelek (možno říct těch nejhloupějších) nebo třeba do představ žen, značně poznamenaných červenou knihovnou (možno říct té nejbrakovější).

Terry Pratchett Nevídaní Akademikové

Stejně jako u všech předchozích příběhů ze světa Úžasné Zeměplochy má čtenář během četby pocit, že Pratchett se svým typickým humorem poukazuje pouze na to, co je nám všem známé, akorát jsme na některé věci nedokázali pohlédnout pod správným úhlem. Avšak v románu Nevídaní Akademikové dojde i na – u Pratchetta ne zcela běžný – závažnější problém.

Tím je odlišnost skřeta Sráže. Pro velmi špatnou pověst svých předků se ocitá mimo lidskou společnost a teprve až jeho přátelé přesvědčí obyvatele Ankh-Morporku o opaku a pozvednou Srážovo skleslé sebevědomí. I tato událost se však nese s nám blízkou pratchettovskou nadsázkou.

Konec dobrý, všechno dobré

Kupodivu téměř šestisetstránková kniha neztrácí na vtipnosti a čtivosti. Skutečně vynikajících hlášek a zábavných situací, při nichž člověka rozbolí bránice, se zde sice nevyskytuje mnoho, ale u žádné stránky nehrozí, že by se  čtenář začal nudit a pravděpodobně jej někdo z přátel či příbuzných během čtení vyruší s dotazem, proč se neustále tak blbě šklebí.

Snad jediným vážnějším negativem tedy zůstává, že rozuzlení zápletky přichází skoro okamžitě. Ale i tohle by šlo Pratchettovi odpustit, protože tu nejde ani tak o závěr, jako o samotný průběh celého příběhu. A jak se říká: není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Název originálu: Unseen Academicals
Český název: Nevídaní Akademikové
Autor: Terry Pratchett
Překlad: Jan Kantůrek
Obálka: Paul Kidby
Počet stran: 592
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 175mm
Vydal: Talpress, Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nevídaní Akadamikové. Terry Pratchett opět skóruje