Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Nevhodné vánoční dárky, co s nimi? Dají se vrátit!

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

25. 12. 2010

FOTO: Vánoční dárekDostali jste dárek, o který jste vůbec nestáli nebo nevíte, k čemu by vám vlastně mohl být? Pokud ano, určitě budete řešit otázky typu: Co s nevhodným dárkem, který vám přinesl Ježíšek? Máte nějakou možnost, jak vyklouznout ze zapeklité situace? Jak vrátit dárek a přitom neurazit? Jde to vůbec?

FOTO: Vánoční dárek

Vánoční dárek, Foto: Vladimíra Pochylá, Topzine.cz

Začněme pěkně od začátku. I když se všichni snažíme vybrat dárky, které by těm druhým měly udělat radost, nemusí se to vždy podařit. Ale co když zrovna vy dostanete dárek, o který jste nestáli, který nevyužijete, takový který se vám třeba nelíbí nebo jste ho dostali dvakrát? Co potom s ním? Věřte tomu, že většina dárků, ať už jsou jakékoliv, se dá přinejmenším vrátit zpátky do obchodu.

Samozřejmě je zapotřebí mít účtenku a další náležitosti, které k zakoupenému zboží patří. K vrácení většinou můžete přistoupit v kruhu rodinném, po domluvě s dárcem. Je to asi ta nejjednodušší cesta, která se vám v daném případě nabízí, a pokud se rozumně domluvíte, ani tím nikoho neurazíte.

FOTO: Obhcod Ikea

Obhcod Ikea, Zdroj: Eva Mácová, Topzine.cz

Většina obchodníků se snaží vyjít svým zákazníkům vstříc a například výměna zboží nevhodné velikosti nebo i vrácení peněz nejsou žádným problémem. Obchodníci si však pro toto navrácení nebo výměnu určují vlastní časové rozpětí, do kterého musíte s nevhodným dárkem přijít a svůj nárok uplatnit. Může jít o dobu od deseti dnů až ke třem měsícům.

Obecně je však lepší zboží vracet, ale i měnit co nejdříve. Vyhnete se tak nepříjemnostem i tomu, že by obchodníci zboží nechtěli přijmout. U internetových obchodů pak máte 14 dnů na vrácení zakoupeného zboží bez udání důvodů. Prodávající je vám poté povinen, nejpozději do 30 dnů od vypovězení smlouvy, vrátit peníze.

Foto: Peníze

Foto: Topzine.cz

I vracení nebo výměna dárků, ačkoliv se obchodníci snaží vyjít spotřebitelům vstříc, nemusí být úplně bez problému. Například CD nebo DVD a mnoho dalších výrobků od vás prodávající nepřijme s porušeným, neúplným nebo jinak poškozeným obalem. Proto, když dostanete nějaké to CD, které se vám nebude líbit, ani ho nerozbalujte. Kdybyste tak učinili, přišli byste tím o možnost jeho navrácení nebo výměny.

Co ale dělat v případě, že jste podobný dárek už rozbalili a prodejce ho od vás nechce přijmout? Nabízí se pár možností. Ta první je si dárek prostě nechat. Jsou takové dárky, které byste se nikdy neodvážili vrátit, abyste například neurazili nebo tak podobně. My teď ale řešíme případ, kdy ho vrátit jde.

FOTO: Obchod s CD

Obchod s CD, Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Myslím, že nechávat si dárek, který se vám opravdu nelíbí, a přitom ho můžete vyměnit, by nemělo žádný význam. Podobný dárek můžete vždycky zkusit prodat na nějaké internetové aukci, v bazaru nebo na podobném místě. Možností je opravdu nepřeberné množství a záleží jen na vás, kterou z nich si vyberete. Pokud se vám dárek tímto způsobem prodat nepodaří nebo je to proti vašim zásadám, nabízí se další možnost.

Dárek můžete vždycky znovu darovat a zabít tak dvě mouchy jednou ranou. Zdá se vám to divné a snad trochu nevhodné? Ale proč? Dárek, který neudělal radost vám, může potěšit někoho jiného a vy nejen že přinesete radost druhému, ale také se po pravdě zbavíte věci, která by vám stejně k ničemu nebyla.

FOTO: Obchod

Obchod, Zdroj: Topzine.cz

Závěrem vězte, že dárek můžete skoro pokaždé vrátit. Je však třeba dodržet jak časové, tak další podmínky, které prodávající v takovém případě požaduje. Nezapomeňte, že u zboží objednaného přes internet máte 14 dní na jeho vrácení bez udání důvodu a pokud tento časový termín dodržíte, prodávající je ze zákona povinen vám vrátit peníze.

Dnes však není ani problém rozumně se domluvit s prodavačem v kamenném obchodě. Je v jeho zájmu, aby vyšel zákazníkovi vstříc a nabídl adekvátní náhradu nebo řešení. Po Štědrém dnu jsou obchody v poslední době plné nespokojených obdarovaných, kteří by rádi dárek vyměnili.

FOTO: Obchod

Obchod, Zdroj: Topzine.cz

Pokud byste si s výměnou, vracením a nebo jinými věcmi nevěděli rady nebo kdyby se vám zdály podmínky, které si stanovil prodávající podezřelé a nevhodné, nebojte se obrátit na Sdružení obrany spotřebitelů na www.spotrebitele.info, kde vám jistě rádi poradí a dodají potřebné informace.

Přejeme vám mnoho dárků, které nebudete muset vracet!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nevhodné vánoční dárky, co s nimi? Dají se vrátit!