Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Neverbální komunikace je nejúčinnější namlouvací rituál

Redakce

Redakce

27. 8. 2011

Nonverbální komunikace jako jeden z nejúčinnějších a nejpoužívanějších způsobů výměny informací mezi lidmi nabízí spoustu možností. Rozeznávání a vnímání řeči těla druhého člověka nám často dokáže říct mnohé, co slova zakrývají.

Podle Darwinovy teorie má lidský rod kořeny v okruhu úzkonosých opic. Stejně jako všechna zvířata praktikují své námluvy doprovázené řadou gest a pozic, člověk v tomto směru není nijak výjimečný. Namlouvací rituály jsou složitým procesem, ale znalost několika základních náznaků řeči těla nám může pomoci, nebo naopak jasně sdělit, jestli jdeme tou správnou cestou.

Ženy vyzývají první

Ať si to muži chtějí připustit, či nikoli, ženy při namlouvacím rituálu mají vždy, obrazně řečeno, první slovo. Nejenže dokáží vnímat signály řeči těla lépe než muži, ale jsou zároveň prvními iniciátorkami ohledně vysílání signálů zájmu. Muž je vnímá a na jejich základě se posléze pokouší navázat první kontakt. Z toho vyplývá, že muži nejsou lovci a ženy lehké kořisti.

Prvotní signály

Flirtování začíná opakovanými pohledy, jimiž žena upoutá pozornost muže, ten po povšimnutí čeká, jestli se střetnou ještě jednou. Jestli ano, žena se usměje, čímž dává najevo, že chce být oslovena, muži většinou na tyto signály neodpovídají, protože si jich málokdy povšimnou, a v tu chvíli začíná to pravé představení.

Přehození nohy přes nohu je pro muže přitažlivé, Foto: Marián Juskanin, Topzine

Žena se posadí zpříma, čímž zvýrazní svůj hrudník, zkříží nohy, tím upoutá pozornost na část těla muži obdivovanou, nakloní hlavu k rameni, popřípadě si upravuje vlasy. Muž na to odpoví vzpřímeným postojem, vypjatým hrudníkem a zataženým břichem. Jestliže se natočí naproti sobě, většinou nic nebrání hovoru, který musí iniciovat muž.

Zkouška zájmu

Po chvíli konverzace, kdy žena začne podvědomě záměrně vysílat pro muže zmatené signály, snaha ze strany mužů může opadnout a bez úspěchu odchází, popřípadě otočí list na neutrální zdvořilou konverzaci. Jedná se o okamžik, kdy ženy zjišťují, co od muže očekávat, jestli zkoušku ustojí a dialog bude pokračovat dalším lehčím tématem, nebo začnou dávat muži důrazně najevo, že nemají zájem. Poslední je fáze opakovaných lehkých dotyků. Pokračování už bývá zcela individuální.

 

Když koleno směřuje k muži, měl by alespoň opětovat pohled, Foto: Marián Juskanin, Topzine

Pohození hlavou a prohrábnutí vlasů je jedním z mnoha signálů, které můžeme zpozorovat, ženy se chtějí líbit. Tímto způsobem, kdy odhalí podpaží, umožní muži, aby zachytil její vůni, a zároveň tak vystaví výraznějšímu pohledu svá ňadra.

Noha ohnutá v koleni, kdy jedna noha je podsunuta pod druhou a koleno míří k člověku, který vzbuzuje zájem dotyčné, je dalším signálem přitažlivosti. Mířící koleno je nejjasnějším signálem, kdy by muž měl reagovat přinejmenším opětovaným očním kontaktem, protože jakým směrem míří nohy, tím je nakloněná i mysl.

Nejpřitažlivější můžům připadají nohy vinoucí se těsně k sobě stejně jako sezení se zkříženými nohami. Tímto gestem ženy úmyslně přitahují pozornost. Takto sedící žena působí silný dojem svalového napětí těla, které je pro muže velmi přitažlivé.

Co nás vzájemně přitahuje

Tak jako jsou pro muže důležitá ňadra, jejichž velikost prakticky nemá význam v reprodukčním cyklu, protože o množství mateřského mléka nic nevypovídají, kulaté ženské pozadí oblých tvarů nebo svůdné dlouhé nohy, stejně tak se ženám na mužích líbí široká ramena, svalnatý hrudník a paže, malé pevné hýždě, které jsou důležité pro pohyb pánví, úzké boky a svalnaté nohy.

Krása není důležitá

Přes všechny  poznatky ohledně fyzické přitažlivosti bylo zjištěno, že lidé hledají k sobě patrnera stejně přitažlivého, jako jsou oni sami. Jeden z důvodů může být fakt, že nechceme, aby se druhá polovička musela ohlížet jinde. Představte si páry, které jsou spolu už delší dobu, jak moc vám přijdou sympatičtí? Řeknete si, že se k sobě nehodí? Velmi důležité je ovšem také porozumění. Na vzhledu tedy zdaleka nezáleží, vzpomeňte si na staré přísloví vrána k vráně sedá. Nemyslíte?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Neverbální komunikace je nejúčinnější namlouvací rituál