Menu
TOPZINE.cz
Fotky a reportáže

Never Say Die Tour 2010 přineslo metalcore na pláži

Redakce

Redakce

15. 11. 2010

FOTO: Parkway DriveV sobotu 13. listopadu 2010 hostil pražský klub Abaton partičku mladých zahraničních kapel převážně z USA. Celá akce proběhla v rámci turné Never Say Die 2010 a jako headliner se představila kapela Parkway Drive z Austrálie. Jaká byla odezva českého publika na řádnou porci agresivního metalcore?

FOTO: War From A Harlots Mouth

Německá metalová kapela War From A Harlots Mouth, Zdroj: myspace.com

Kolem šesté hodiny večerní se tlačil před klubem početný dav mladých lidí prahnoucích po pořádném nářezu. Při vstupu se fanoušek jednak dozvěděl, že start akce je přesně v šest a konec ve čtvrt na dvanáct, ale také že koncert je nekuřácký. To byla výborná zpráva a díky tomu, že byla tato  žádost i respektována, se dalo v klubu i po několika hodinách pařby obstojně dýchat. Harmonogram byl časově také přesně dodržen a tak nezbývá než pochválit schopnou organizaci.

Po mladých metalcoristech We Came As Romans, kteří odehráli slabých dvacet minut, nastoupili na scénu Your Demise. V narvaném klubu to vřelo v podstatě od začátku a bylo znát, že kapely baví hrát pro tak aktivní publikum. Precizně odehrané vystoupení vyvolalo první circle pity a nažhavilo lidi na německé experimentátory s rytmikou War From A Harlots Mouth.

Žonglování se styly a rytmem

W.F.A.H.M. jsou v Čechách i po celém světě dobře známi a rychle si získávají zasloužený respekt díky svému inovativnímu přístupu k metalu. Přestože je jejich hudba značně komplikovaná, vyvolává naživo u lidí opravdu neuvěřitelné reakce. A vystoupení v Abatonu nebylo výjimkou. Díky dobrému zvuku vyzněly skladby šílených Němců naplno a v kotli to jen vřelo. Po celou dobu docházelo k masivnímu stage divingu a pohodový zpěvák Nico navíc fans povzbuzoval, ať skáčou víc.

Po multistylových Berlíňanech došlo k hudebnímu zlomu, když zahoblovali první zlomený riff newyorští vtipálci Emmure. Designově se pětice s rovnými kšilty a obligátními roztahováky pohybovala někde na pomezí deathcore a rapu a to samé se dalo říct i o jejich hudbě. První skladby zněly poměrně svěže, ale bohužel po několika desítkách minut už zněly songy složené z poloviny z breakdownů lehce monotónně. Nicméně naživo jsou breakdowny silná zbraň a tak obecenstvo pařilo, pogovalo a skákalo z podia jak šílené. Rozpačitě vystupující kapela opustila po více než půlhodně prkna slávy a nastoupili dobře známí Bleeding Through.

Deathmetalový buldozer úřadoval

Šestice rodáků z floridského Orange Country je v ČR známá hlavně díky tomu, že letos je měli fanoušci možnost shlédnout už potřetí. Jejich nekompromisní mix hardcore a valivého death metalu znatelně pročistil ovzduší. Neuvěřitelně silová forma metalu byla zahrána s profesorským nadhledem a navzdory tomu, že kapela působila lehce sterilně, mělo vystoupení pořádné grády. Zazněla samozřejmě i skladba Anti-Hero z letošního self-titled alba Bleeding Through a o čtvrt hodinky později už začala do pominutého publika bušit svůj hardcore punk kapela Comeback Kid.

Parta z kanadského Winnipegu masírovala asi třičtvrtě hodiny a poté vyklidila podium hlavní hvězdě večera Parkway Drive. Po instalaci plachty s motivem posledního alba Deep Blue a po zvukové zkoušce světla zhasla a do tmy začalo melancholické intro Samsara s mocným breakdownem na úvod jak dělaným.

Už během druhé skladby byla znát silná podpora ze strany publika. Téměř celá spodní část Abatonu se začala vlnit a běsnit v rytmu hudby jako rozbouřené moře na ovládání. Skladby jako Sleepwalker nebo Idols And Anchors vyvolaly nadšené pozdvižení a šílený stage diving i circle pit prováděli fanoušci kapele v podstatě na požádání. Excelentní zvuk dal vyniknout vyhrávkám i breakdownům v plné síle a po technické stránce nešlo vystoupení snad ani nic vytknout.

Plážové sporty à la metalcore

Zhruba v půlce setu došlo i na libůstky, kdy zpěvák Winston vhodil mezi fanoušky ragbyový míč, aby se o něj podělili po svém, a chvíli poté následoval plážový balón, který lítal po klubu až do konce vystoupení. Skákání do publika vyhrotil navíc týpek, který skákal do kotle v nafukovacím člunu a tak doslova plaval na rukách jak na rozbouřených vlnách. Ke konci vystoupení už nebylo jasné, na co koukat první, jestli na skvěle se bavící dav nebo na pohodové a uvolněné Australany stíhající za hry dávat hlavičky do poskakujícího balónu.

Sobotní vystoupení Parkway Drive v Abatonu potvrdilo, že se jedná o kapelu, která může s přehledem dělat headlinera i větším akcím a u publika si vždy získá mocnou odezvu. Letošní zastávku Never Say Die hodnotím jako velmi dobrou a nezbývá než těšit se, co přinese další ročník.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Never Say Die Tour 2010 přineslo metalcore na pláži