×
TOPZINE.cz

Neuvěříte, že je to výšivka! Portréty malované bavlnkami jsou jako živé

FOTO: Sophie
Perličkový steh nečekejte, umělkyně vytvořila vlastní systém výšivky. Zdroj: caycezavglia.com

Vyšívání už dávno není tak rozšířenou zábavou jako za časů našich prababiček. Proto je překvapující, že si mladá umělkyně vybrala právě tuto techniku. Ta však nečekaně otevírá prostor pro experimentování.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cayce-zavaglia/]

Rodačka z Indiany v Americe vyrůstala v Austrálii a studovala v Texasu. První portréty malovala na plátno tenkou vrstvou barvy. K vyšívání se dostala po tom, co otěhotněla a nechtěla být v denním styku s terpentýnem a fermeží.

O tom, že jí je rodinný život blízký, svědčí i náměty jejích maleb – pomocí výšivky vytváří zejména portréty. Na nich se objevuje její otec, matka, teta i děti. Rodina se zapojuje i do samotného procesu tvorby, děti vyšívají, manžel pro ni vytváří rámy.

FOTO: Sophie
Perličkový steh nečekejte, umělkyně vytvořila vlastní systém výšivky. Zdroj: caycezavglia.com

V počátcích práce s výšivkou se potýkala s nemožností míchání barvy na plátně. „Postupně jsem vyvinula systém, jak klást barvy v posloupnosti, díky níž jsem dosáhla určité barvy nebo tónu.“ Díky tomu vytvořila svůj vlastní styl výšivky, který připomíná impresionistickou malbu. Klade stehy různými směry, někdy i přes sebe, což jí umožňuje stínovat a vytvářet tak plastický dojem.

Malování jehlou

Umělkyně zahajuje práci na portrétu vyfocením modelu před šedým pozadím. Potom si obraz naskicuje a předkreslí do nejpodrobnějších detailů. Vyšívat začíná od vlasů, následně přes čelo a tvář postupuje dolů. Takto postupně vykreslí realistický portrét blízkého člověka, který se na vás dívá, jako by stál před vámi.

FOTO: Portrét otce
Otec umělkyně má na portrétu klidný, přesto živý výraz obličeje. Zdroj: caycezavaglia.com

Cayce Zavaglia stráví nad jedním obrazem 6-7 měsíců drobné a precizní práce. Před jejím uměním, trpělivostí i řemeslnou zručností nezbývá než smeknout!

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


1 Komentář Neuvěříte, že je to výšivka! Portréty malované bavlnkami jsou jako živé

  1. Dobrý den,
    moc mne zaujala vyšívka portrétů…..vyšívám celý život obrazy, avšak v tomto případě si nevím rady jak přenést foto a kostičkovaný papír….takže moc prosím o radu a pomoc….
    Děkuji předem….Horáčková Lída

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..