Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Netradiční taneční soutěž Naruby. Udělovat se bude i cena Grand Prix

Redakce

Redakce

5. 10. 2014

S podtitulem Vraťme tanec do života, vraťme život tanci! vyhlásila Baletní škola Řetězová reakce netradiční soutěž pro všechny neprofesionální tanečníky.

Foto: Taneční soutěž Naruby

Baletní škola Řetězová reakce pořádá mezinárodní netradiční soutěž v tanci. Zdroj: Řetězová reakce

Prostory brněnského Divadla na Orlí přivítají ve dnech 31. 10 – 1. 11. 2014 první ročník výjimečné taneční soutěže, pořádané Baletní školou Řetězová reakce. Soutěž příhodně nazvaná Naruby se pokouší o propojení dvou uměleckých složek- hudby a tance – jako rovnocenných partnerů.

Organizátoři se snaží pravidly této soutěže poukázat na skutečnost, že tanec není pouze o precizně provedených a na sebe navazujících figurách a o bezchybném držení těla. K tanci neodmyslitelně patří  i vyjadřování a sdílení emocí s divákem, výraz tanečníka a prožitek z tance.

Soutěží se ve dvou kategoriích. Tanečníci mohou předvést buď klasický tanec, nebo tanec moderní. A nyní se dostáváme k názvu Naruby. Proč Naruby? Název soutěže vystihuje zadaný výběr hudby k typům tanců. Tanečníci skládající choreografii klasického tance si musí zvolit hudební doprovod nahraný v 21. století, to znamená od roku 2000. Naopak  choreografii moderního tance musí doprovázet klasická hudba.

FOTO: Baletní škola řetězová reakce

Součástí soutěže budou i taneční workshopy. Foto: Martina Dvořáčková

Soutěžní porota bude hodnotit především kreativitu a soulad tanečníka s hudbou, taneční výraz a výběr hudby. Kromě klasických cen bude vyhlašována cena Grand Prix pro choreografie, které nejlépe splnily zadání. To znamená, že dokázaly perfektně propojit klasický tanec s moderní hudbou a moderní tanec s klasickou hudbou.

Samotné taneční soutěži předchází den plný tanečních workshopů. Program láká na renomovaná jména z taneční branže. Mimo jiné je mezi nimi například baletní mistr a brazilský rodák Gustavo Bessera Quintans, který vystudoval Královskou akademii ve Velké Británii a působil v Irském Národním baletu. Následně přijal angažmá v baletním souboru Národního divadla v Brně.

S důrazem na improvizaci a taneční výraz povede Dagmar Dash Jiříčková workshop zaměřený na moderní tanec.

Taneční workshopy i soutěže jsou přístupné jak přihlášeným účastníkům, tak i široké veřejnosti.

Taneční soutěž Naruby, Divadlo na Orlí v Brně, 31.10. – 1.11. 2014

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Netradiční taneční soutěž Naruby. Udělovat se bude i cena Grand Prix