Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Netradiční šperky ignorující trendy

Petra Červená

Petra Červená

2. 7. 2010

Se šperky to bývá složité. Stačí málo na to, aby i ty nejúžasnější šaty zazdily špatně zvolené doplňky. Nejobecněji se dá říct, že k jednoduchým jednobarevným modelům se můžete na špercích dostatečně kreativně vyřádit. A naopak u samotných výrazných šatů to chce mít pro kombinaci se šperky minimalistické oko.

šperky Lenky Hudlové, Zdroj: fler.cz/prata

Kdo se pravidly řídit nechce, nesnáší omezování svého svobodného vyjádření a ignoruje módní trendy, může se nechat jen inspirovat nabídkou, kterou naši čeští designeři zaplavují šperkařský trh. Vybrat si můžete z nepřeberného množství materiálů, kombinací i barev. Míchejte, vrstvěte tvary a textury podle libosti. Klidně propojte rockerské kovové prvky s asymetrickými vzory trendového high-tech stylu. Když extravagance, tak bez limitů.

šperky Petry Červené, Zdroj: fler.cz/capuccino

Šperky s osobností

Chcete vědět, jaké šperky jsou tuto sezónu hitem? Ty vaše. Zavřete příručky a nemyslete si, že jen proto, že všichni nosí trendy šperky, musíte i vy. Proč splývat s davem a utopit se v průměrnosti, když je na trhu tolik různých stylů, že by bylo téměř nemožné nevybrat si přesně ten svůj. Ten pravý šperk. Zbožňujete krásu třpytivých krystalů od Swarovského? Proč ne. Máte rádi stříbro, zlato a Dyrberg/Kern? O nabídky není nouze.

Stojí za to se ale seznámit i s jiným materiálem. Na masivní dřevěné náramky a přívěšky v africkém stylu nešlo toto jaro nenarazit, stejně tak jako na skleněné korálky malé, velké, kulaté, oválné, dlouhé, vrstvené a hodně barevné.

šperky Evy Čermákové a Veroniky Říhové, Zdroj: fler.cz/eva21 a fler.cz/ve-ra

Netradiční materiál

Co takhle vyzkoušet náušnice ze saténu, plsti, filcu nebo Fimo hmoty, což je polymerová, velice lehká, nezávadná hmota. Při hledání lehce bláznivého, možná i trochu infantilního vzhledu můžete narazit na náušnice ve tvaru pejsků, medvídků, tučňáků a další zvířetiny. K mání jsou i šperky formované do podoby bonbónků, aut, fotbalového míče nebo lahve šampaňského.

Dáváte-li přednost jasné nepřehlédnutelnosti, určitě jste už zaznamenali příchod neonových bužírek v kombinaci se stříbrem či smaltem, například od Anny Steinerové. Pro ty, co si zamilovali šedesátá léta, je nabídka, za pomoci přírodních materiálů v podobě kůže, kamene a tvarové rozličnosti korálků, značná.

šperky Petry Červené, Zdroj: fler.cz/capuccino

S čím vším se můžete potkat

Veselé postavičky na smaltu zalité v křišťálové pryskyřici. Háčkované náušnice jemných, křehkých motivů květin. Labradorit s modrozeleným leskem připomínající tvar víly. Brož z tyrkysového a tmavohnědého filcu ozdobí letní sako, tílko i tričko. Zářivě žluté náušnice z plsti. Přívěšek na krk a náušnice s peříčky. Keramické glazované šperky nejrůznějších tvarů a barev.  Šperky ze starých vinylových desek, filmových pásků a dalších netradičních materiálů.

Uměleckému řádění ani stylu nositelek se meze nekladou. Ten, kdo jde rád proti proudu má opravdu široké pole působnosti. A jestli přece jen marně pátráte a stále nenacházíte to, co by vás nadchlo, oslnilo, okouzlilo, tak se pusťte do výroby sami.

Háčkované šperky, Zdroj: fler.cz/cukrarna-u-rek

Co říkají barvy

Každý má svou oblíbenou barvu, kdo není žádný troškař, nestačí mu ani pouhá základní barevná paleta. Léto je plné barev a šperky by rozhodně neměly zůstat pozadu. Takže, co vyjadřují barvy, na kterých ulítáváme? Všudypřítomná bílá symbolizuje čistotu, nevinnost, perfekcionismus a touhu po dokonalosti bez jakýchkoliv kompromisů.  Je chladivou barvou a působí rozjasňujícím dojmem. Na opačném barevném spektru vyčnívá černá, symbolizující tajemno, mystiku a smutek.

Červená je teplou stimulující barvou, která značí krev, vitalitu, sílu života a energii. Fialová symbolizuje spiritualitu, duchovno, ale i srdečnost. Hnědá je barva trpělivých a spolehlivých lidí, je barvou země, pokory a askeze. Modrá, jedna z nejpopulárnějších barev, patří ke studeným barvám a symbolizuje moře, nebe a konzervatizmus.

šperky z Fimo hmoty od Evy Haškové, Zdroj: fler.cz/e-h-design

Oranžová znamená optimismus a radost ze života. Vzbuzuje v nás zvědavost a chuť po dobrodružství. Označuje se za sociální barvu, kterou mají rádi zejména extroverti. Význam růžové není žádným překvapením – něha, jemnost a romantická láska, ale také nezralost a naivita. Šedá je barvou neutrality a kompromisu. Typická barva stínů vzniklá směsí světla a temnoty. Přitahuje opatrné a málo sebejisté lidi. Zlatá dává pocit hojnosti, lesku a bohatství. Vyjadřuje klid a vyrovnanost.

Zelená je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Lidé mající rádi tuto barvu, budou více ochotni rozdávat lásku a pomáhat motivovat ostatní. A nakonec žlutá, která je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Podporuje myšlení a oživuje paměť.

Ať už dáváte přednost jakékoli barvě a volíte sebepraštěnější šperk, nebo se striktně držíte sezónních trendů, vždycky tím vyjadřujete i kus sebe. Tak ať jsou ta odhalení svůdně přitažlivá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Netradiční šperky ignorující trendy