Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Netolismus aneb Hraní na počítači může být zdraví škodlivé

Redakce

Redakce

26. 7. 2010

FOTO: Hraní her na počítači může být škodlivéNetolismus je závislost na tzv. virtuálních drogách, mezi které patří internet, počítačové hry, televize, videa apod.  Používání těchto moderních technologií se v dnešní době nemůžeme vyhnout, a proto je velmi těžké rozpoznat nevinnou zábavu od nebezpečné závislosti.

FOTO: Hraní her na počítači může být škodlivé

Hraní her na počítači může být škodlivé, Foto: Marián Luha, Topzine.cz

Zná to asi většina z vás. Nemůžete se odtrhnout od počítače, dokud nesplníte závěrečný úkol a nezabijete posledního draka nebo nevyhrajete finálový zápas Ligy mistrů. Nebo se nemůžete dostat k učení, protože vám ruka každou chvíli sklouzne na ikonku internetu a vy si prohlížíte statusy svých kamarádů na Facebooku. Nebo se vám prostě jenom nechce nic dělat a tupě koukáte na televizi.

Kde je tedy hranice mezi obvyklým chováním a závislostí? Poznat příznaky je těžší než u jiných závislostí především proto, že se zde jedná o psychickou závislost, nikoliv fyzickou. Netolismus se projevuje různě. „Pokud začnu třeba zanedbávat a ztrácet dřívější jiné koníčky, přátele (a mám již jen přátele on-line), pokud začnu zanedbávat výživu či životosprávu obecně, pak to může svědčit o závislosti,“ tvrdí v rozhovoru pro iDNES.cz Mgr. Petr Růžička, který se zabývá právě touto problematikou.

FOTO: Logo WoW

Logo WoW, Zdroj:worldofwarcraft.com

Závislost na online hrách

Největší riziko vzniku závislosti nastává při hraní masových internetových her na hrdiny (MMORPG – Massive Multiplayer Online Role Playing Game). Hráč zde hraje s tisícovkami, ne-li s miliony ostatních hráčů, kteří sdílejí společný virtuální prostor a sžívají se se svou novou virtuální rolí. Hra nikdy nekončí, neboť se stále objevují nové úkoly a je možné svou postavu neustále rozvíjet. Hrát tyto hry bez přestávky třeba deset hodin není nic výjimečného, proto se naopak objevují obtíže v běžném životě.

Z celkových asi 16 milionů hráčů hrajících MMORPG jich přibližně 11 milionů hraje World of Warcraft (zkráceně WoW). Hru vyvinula společnost Blizzard Entertainment a byla vydána roku 2004. Vyberete si zde z mnoha ras, které jsou rozděleny do dvou základních skupin: Horda a Aliance. Poté už se můžete pohybovat ve virtuálním světě, zabíjet postavy, které jsou ovládané počítačem nebo samotnými hráči, rozvíjet své schopnosti a kupovat lepší výzbroj.

Hra dokáže člověku sebrat stovky hodin času, aniž by si uvědomoval, že se vzdaluje reálnému životu. Většina případů závislosti vzniká u mladých lidí do 25 let. U těch se pak objevují problémy s rodiči, s kamarády a ve škole. „K tomu, abych se vůbec mohl začít připravovat na maturitu, jsem si musel WoW odinstalovat,“ říká student Daniel, který hraním WoW již strávil něco přes 300 dní čistého času.

Foto:Logo Facebooku

Logo Facebooku

Sociální sítě

Sociální sítě jsou skupiny lidí, kteří spolu sdílejí své fotky, názory a kontakty na internetu. Mezi nejznámější sítě v českém prostředí patřily Spolužáci.cz a Lidé.cz. Dnes jsou ovšem s přehledem převálcovány sítí Facebook. Ta byla založena roku 2004 studentem Markem Zuckerbergem a měla původně sloužit pouze jako síť pro studenty Harvardské univerzity, avšak brzy se rozšířila ke všem uživatelům internetu po celém světě.

Lidé zde mohou s ostatními uživateli chatovat, prohlížet si jejich fotky nebo příspěvky na zdi, aniž by museli udělat jediný krok z domova. Tráví tak u počítače až příliš času, který je potřeba věnovat světu tam venku. Ztrácí vazby, které mají s ostatními lidmi, a uzavírají se čím dál tím více do sebe. Kromě toho se zde vyskytuje problém se ztrátou anonymity. Mnoho uživatelů na sebe sděluje více osobních informací, než by bylo zdrávo, a kamarádí se s lidmi, které nikdy v životě neviděli.

Dobrý sluha, ale špatný pán

Online počítačové hry jsou skvělým relaxem i příležitostí, jak si najít nové kamarády. Sociální sítě umožňují být v kontaktu s lidmi, se kterými se zrovna nemůžete setkat. Ale vše by se mělo používat s rozmyslem a opatrností. „Většina specialistů se domnívá, že je načase začít brát kyberzávislost vážně,“ poznamenává Jean-Luc Vénisse, ředitel oddělení adiktologie z nemocnice ve francouzském městě Nantes.

Každý by se měl zamyslet, zda netráví u počítače příliš mnoho času. Zda se jeho život kvůli internetu negativně nezměnil, zda nezanedbává své povinnosti a neztrácí sociální vazby. I když se zrovna nebude jednat o závislost (netolismus), může nám internet způsobit mnoho nepříjemností, ať už se jedná o ztracený čas, nebo dokonce o ztracené přátele.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Netolismus aneb Hraní na počítači může být zdraví škodlivé