Menu
TOPZINE.cz
Duševní zdraví

Nestrašte děti čertem!

Irena Siudová

Irena Siudová

5. 12. 2010

Za okny poletují sněhové vločky a vašim dětem při pohledu ven září oči. Nedočkavě píší dopisy Ježíškovi a nemohou se dočkat Štědrého dne. Přesto se s mírnými obavami upínají k ještě jinému dni. Kde dni sv. Mikuláše, kdy je dotyčný navštíví spolu s čertem a andělem.

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Jste si vědomi stejně dobře jako vaše děti, že by nejspíš cenu Nejhodnější dítě roku nezískaly. Přesto už nějaký čas před 6. prosincem sekají dobrotu. Možná patříte mezi ty rodiče, kteří si tento zvyk pochvalují a své malé nezbedy už měsíc dopředu straší větami, jako: „Jen počkej, čert a Mikuláš tě vidí,“ nebo: „Čert ti nadělí uhlí,“ nebo dokonce: „Čert tě vezme do pekla.“ Jako způsob jak přimět zlobivce být chvíli hodný je to podle vás možná dobré. Jako vhodný výchovný prostředek nikoliv. Nedoporučuji to nejen já, ale také odborníci na slovo vzatí.

Psychologové v tom mají jasno

Třeba máte také takovou zkušenost. Ať už od vašich ratolestí, nebo si dokonce vzpomenete na své vlastní prožitky. Dlouho po Mikuláši jste měli strach, nemohli jste spát, protože jste se báli tmy, a nebo jste se dokonce začali počůrávat. To všechno svědči o duševním trápení, které vyvolávají podle psychologů právě rodiče strašící děti čertem, nebo přímo čerti, kteří na Mikuláše skutečně přijdou.

Ilustrace: Petra Palcová, Topzine.cz

Rodič jako hrdina

Víme, že čert k tomuto dni zkrátka patří. Stejně jako Mikuláš a Anděl. Důležité však je držet se rčení: „Všeho s mírou.“ Pokud víte, že je vaše dítě veliký strašpytel, zbytečně jej neděste a dejte čertovi volno. Třeba se při tom přechodu z pekla na naši zasněženou Zemi nachladil a musel zůstat v posteli se sirupem proti kašli. Nebo se ukáže, že ten čert, který přišel, není zas tak zlý. Tak jako tak, děti jsou naše radost a my jsme tady pro ně. Jejich rodiče, ochránci a důvěrníci. Byla by velká škoda o tuto výsadu přijít kvůli strašení čertem, nemyslíte? Proto psychologové doporučují zvážit návštěvu rohatého strašidla, nebo se s dotyčným, který se za něj převlékne, domluvit.

Co je hezčího než rozzářené dětské oči? Jestliže jim nadělí hodný Mikuláš a Anděl nějaké ty sladkosti a ve vašem náručí se podívají na čerta , který sice vypadá hrůzostrašně, ale na pokyn rodičů je příliš neděsí, budete nadále jejich hrdiny a rozzářené oči uvidíte i nadále.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nestrašte děti čertem!