Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Nespavost a jiné poruchy spánku? Poradíme vám, jak na ně!

Redakce

Redakce

20. 3. 2011

Stává se vám, že každý večer uleháte do postele a děsíte se toho, jak se zase budete nekonečně převalovat, dívat se na hodiny a přemýšlet, jak druhý den vše zvládnete, když nemáte dostatek spánku? Naše tělo musí zvládnout všechny náročné situace každodenního života a je velice důležité, aby alespoň 7 hodin bylo v takzvaném pasivním režimu.

Starosti a úzkosti mohou způsobit nespavost, Zdroj: Sxc.hu

Nespavost je možná pro mnoho lidí pouhým rozmarem, ale jestliže jí dlouhodobě trpíte, může to do značné míry ovlivnit váš zdravotní stav, pracovní, společenský i osobní život. Doba spánku je jednou z nejdůležitějších částí dne pro regeneraci těla a jeho celkovou správnou funkci. Průměrná délka spánku by se měla pohybovat okolo  7 – 8,5 hodiny, ale toto rozpětí je velice individuální. Po správně dlouhém spánku bychom se měli cítit odpočinuti a naše fyzické i psychické síly by měly být obnoveny. Jestliže se do dalšího dne probouzíte plni energie a svěžesti, můžete říci, že jste se dobře vyspali.

Fáze spánku

První fází spánku je bdění, které se objevuje ve stadiu usínání. Organismus se začíná uvolňovat a my se zavřenými víčky očekáváme spánek. V této fázi je stále v přítomnosti vědomí.

Další fází je tzv. REM fáze, což v překladu znamená rychlé pohyby očí. Během této fáze se nám charakteristicky mihotají oči. Kromě toho toto stadium doprovází nepravidelné dýchání a srdeční činnost, snížené svalové napětí a špatná termoregulace. Tato fáze trvá okolo hodiny a během spánku se opakuje třikrát až čtyřikrát. Představuje tak skoro 25 % celkové délky spánku. V této fázi se zdá většina snů.

Bojujete s náměsíčností? Buďte úspěšní

Po této fázi přichází na řadu NREM fáze. Spánek je charakteristický vyšším svalovým napětím (mimovolné pohyby), klidnýma očima a slabým sněním.

V NREM fázi se ještě objevují následující rysy:

a)    NREM 1 – počátek usínání, pomalé pohyby očí, záškuby končetin, částečné vědomí

b)    NREM 2 – ztráta vědomí, lehký spánek trvající až 45 % doby spánku

c)    NREM 3 – úvod do hlubokého spánku, mluvení ze spánku, náměsíčnost

d)    NREM 4 – hluboký spánek s obtížným probuzením, probíhá deklarativní paměť (upevňování paměti na data a události)

Poruchy spánku

Ne všichni usínají hned po ulehnutí a ne všichni mají štěstí, že spí pohodlně až do rána. Někteří se hodiny a hodiny převalují a nemohou usnout. Což by nebylo tak nezvyklé, pokud by se jednalo o jednorázovou záležitost. Ale pokud nemůžete usnout denno denně, zřejmě trpíte poruchou spánku. Poruchami spánku trpí především starší lidé, protože u nich dochází k ubývání melatoninu, tedy látky, která je důležitým regulátorem spánku. Mohou se objevit tři následující onemocnění:

Insomnie

Toto onemocnění, které česky nazýváme nespavostí, je především při neléčení velice závažné. Jde o nejběžnější poruchu spánku, která se vyskytuje přibližně u 10 – 15 % populace. Skutečné číslo nespavců je však mnohonásobně vyšší. Mezi příznaky insomnie patří obtížné usínání (déle než 30 minut), časté a časné probouzení a celkově neosvěžující spánek. Insomnií můžete v lepším případě trpět po dobu jednoho měsíce. V tomto případě jde o krátkodobou insomnii. Ta je často způsobována těžkými stresovými nebo fyzickými situacemi. Ve většině případů odezní sama, ale může se vrátit a být základem vzniku dlouhodobé nespavosti.

Insomnie je nejčastější poruchou spánku, Zdroj: Sxc.hu

Pokud ovšem nespavost trvá déle než jeden měsíc, jedná se o dlouhodobou insomnii. Jde o závažnou poruchu, kdy může být narušena psychická stránka osobnosti a je nutné, aby byla léčena.

Jak insomnii vyléčit?

Pokud chcete skoncovat s nespavostí, začněte u správné spánkové hygieny. Důležitým prvkem pro léčbu je postel. Měla by být určena pouze ke spánku a pohlavnímu životu. Pokud v posteli například pracujete na počítači, díváte se na televizi nebo jíte, porušujete základní zásady dobrého spánku. Na tyto činnosti by měla být ve vašem bytě nebo domě tzv. relaxační zóna.

Ještě předtím, než se budete chystat ke spánku, by měla být místnost vyvětraná, abyste dýchali čistý vzduch. Důležité také je pohodlné pyžamo a večerní sprcha. Ulehnout byste měli již okolo 21 – 22 hodiny, v této době bývá spánek nejzdravější. Mohou vám pomoci i babské rady jako například vypít před spaním ohřáté mléko s medem. Jestliže ovšem patříte mezi zarputilé odpůrce mléka, je na místě třeba kakao nebo bylinkový čaj. Pokud délka usínání přesáhne 30 minut, zkuste krátkou četbu nebo staré dobré počítání oveček.

Hypersomnie

Hypersomnie neboli zvýšená spavost se vyskytuje v menší míře než nespavost. Jde o nutkavou potřebu spánku v průběhu dne až po neschopnost udržet bdělost i v nebezpečných situacích. Toto onemocnění je velice nepříjemné. Lidí trpící hypersomnií usínají v autobusech, v čekárně u doktora, v restauraci.

Spánková apnoe a další poruchy spánku

Mezi další spánková onemocnění patří například spánková apnoe. Jde o poruchu dechu při spánku, při kterém dochází k dušení a je projevováno i chrápáním. Syndrom neklidných nohou je dalším zabijákem spánku. Člověk trpící tímto onemocněním při usínání pociťuje cukání v nohách, mravenčení, svědění a nutkání nohama pohybovat. Mezi méně závažnější poruchy patří například náměsíčnost nebo noční můry.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Nespavost a jiné poruchy spánku? Poradíme vám, jak na ně!