Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Neruda: Metalová verze Monkey Business?

Redakce

Redakce

26. 5. 2010

Asi nebudu jediný, koho překvapily zprávy o novém projektu Romana Holého a Matěje Rupperta s názvem Neruda. Pohled na obal a poslech první skladby s ječícím Ruppertem mě poměrně vyděsil. Netrvalo ale dlouho, abych si uvědomil, že na téhle desce se nic nebude brát příliš vážně.

Neruda, Zdroj: archiv

Po úvodní táhlé, laciným metalem načichlé písni Když zhaslo slunce nás čeká několik energických rockových vypalovaček, okořeněných o slušnou dávku funku. Vzhledem k tomu, že za deskou stojí dva členové Monkey Business, to není zas až takové překvapení. Jejich pojetí tvrdších žánrů mi ale příliš nesedí.

>>> Koupit CD za 285 korun zde <<<

Začnu u toho, co se povedlo, což je rozhodně kompaktnost a jednotný, i když občas poněkud plochý, zvuk. Všechny skladby pojí elektrická kytara a decentně rezonující bicí. Lehce vybočují (a zároveň mají blízko k tvorbě domovských Monkey Business nebo další spřízněné kapely J.A.R.) snad jen předposlední Zajatci testosteronu s hostujícím rapperem Vladimirem 518, jedna z mála nadprůměrných skladeb na albu. Mezi ty lepší patří také ekologická a ospalá Tůrista Čech nebo vtipná Máma má vo mně strach.

Občas se objeví nečekaný a osvěžující moment jako příčná flétna v odpíchnuté Vem šutr nebo skvěle šílené sólo na saxofon ve Svědomí kovboje, celkově se ale skladby pohybují v šedém rockovém (pod)průměru. Suverénně nejhorší jsou potom už zmiňovaná Když zhaslo slunce a Duchovní s příšerným textem („Duchovní si zpívám píseň/jde na mě z vás ze všech tíseň/nahonim si čuráka/až z něj tíseň vycáká“), u kterého se asi všichni dobře bavili, ale cestou na album kouzlo jaksi vyprchalo.

I přes výše zmíněné klady bych Nerudu doporučil jen skalním fanouškům Romana Holého a spol., kteří zkousnou opravdu vše, co tahle parta vyplodí. A přestože mám hudbu Monkey Business i J.A.R. velmi rád a cením si jejich nadhledu a smyslu pro humor, tenhle vtip jsem prostě nepochopil.

Desku si můžete koupit za 285 korun zde.

Neruda – Neruda

Vydavatel: EMI
Vydáno: 26. března 2010
Celkový čas: 42:49
Seznam skladeb: Když zhaslo slunce, Celníci se psem, Betonový boty, Vem šutr, Duchovní, Hledání, Máma má vo mně strach, Rodinný pouta, Stella, Svědomí kovboje, Zajatci testosteronu, Tůrista Čech

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Neruda: Metalová verze Monkey Business?