Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Nerezová ocel letos oslaví 110 let – co se nejčastěji vyrábí z nerezu?

Zatímco běžná ocel je lidstvu známa již od doby železné, pravou nerezovou ocel lidstvo objevilo teprve až v roce 1913. Od té doby nalezla tato zázračná slitina železa, chromu a dalších příměsí nespočet využití jak ve velkém průmyslu, tak i v našich každodenních životech. Podívejme se na nejčastější užití a zajímavé aplikace z nerezu.

Nerezová ocel na implantáty i piercingy

Neexistuje pouze jedna univerzální „nerezová ocel“, ale mnoho jejích typů s různými vlastnostmi. Některé jsou například magnetické, některé mají zvýšenou odolnost vůči kyselinám, jiné se zase lépe obrábí. Velice speciálním druhem nerezové oceli je pak tzv. chirurgická ocel. Má ideální pevnost a nekorozivnost na to, aby mohla být vložena i přímo do těla – například ve formě ortopedických plátů na zajištění zlomené kosti. Lékařské nástroje z nerezu se navíc dobře sterilizují. Chirurgická ocel také často nachází skromnější využití třeba i u takových piercingů nebo náušnic pro alergiky.

Nerez a potravinářský průmysl

Za jeden z velkých milníků historie nerezové oceli se považuje  rok 1928. Tehdy se poprvé uvařilo pivo ve fermentační nádobě vyrobené právě z nerezové oceli, čímž se potvrdila a demonstrovala zdravotní nezávadnost nového materiálu. Od té doby je tato ocel nepostradatelnou součástí celého gastronomického odvětví. Od velkovýroby potravin až po potravinářské kontejnery, jaké vídáme v kantýnách či školních jídelnách.

Extrémně odolná nerez v chemičkách

Zatímco v potravinářských podnicích protéká skrze nekonečnou spleť nerezového potrubí všechno možné od piva přes mléko až po kakaovou polevu, v chemických a petrochemických závodech už jde o trochu vyšší kalibr. Tyhle trubky musí vydržet všechno možné i nemožné. Změny teplot, vysoký tlak, alkalické roztoky i agresivní kyseliny, které by s jakýmikoli jinými kovy rychle skoncovaly. Právě na takové speciální nerezové trubky se, mimo jiné, zaměřuje firma Stainless Europe.

Nerez v kuchyni

Opět trochu historie – již od 30. let se začaly hojně rozmáhat dřezy vyrobené z nerezové oceli. Dnes takový dřez velmi pravděpodobně zdobí i vaši vlastní kuchyni a dobře snáší výkyvy teplot, je odolný vůči saponátům i látkám všeho druhu a snadno se čistí. Ze stejných důvodů se nerez skvěle hodí i na všelijaké hrnce, pánve, příbor, nože a další všemožné náčiní. Jen se podívejte do vlastní kuchyně, jak velký podíl vaší výbavy zabírá právě nerez.

Stavebnictví a architektura

Ačkoli to nemusí být vždy na první pohled vidět, v architektuře se používá ohromná spousta nerezové oceli – nejen jako konstrukční prvky, ale i ty dekorativní a praktické. I zde se totiž jedná o poměrně náročné podmínky, které běžně vedou k silné oxidaci: výkyvy počasí, znečištěné ovzduší od aut i průmyslu, sůl v přímořských metropolích a tak podobně. Například střecha slavného newyorského mrakodrapu Chrysler Building z roku 1930 je právě z nerezu a za celou svou existenci ji čistili pouze třikrát. Dodnes je v nelepším pořádku.

Doprava všeho druhu

V autech, letadlech i vlacích se používají různé druhy kovů. Je pravda, že často se hodí spíše obyčejná ocel díky své pevnosti nebo třeba hliník kvůli lehkosti. Nicméně i v dopravních prostředcích včetně aut má nerezová ocel jen těžko nahraditelné využití v těch částech strojů, které jsou náchylné na korozi. Typicky třeba výfukové systémy, nádrže a rozvody paliva.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nerezová ocel letos oslaví 110 let – co se nejčastěji vyrábí z nerezu?