Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Neratovský kostel propojil minulost s budoucností. Na oltář svítí slunce skleněnou střechou

Redakce

Redakce

18. 10. 2012

Neratovský kostelNa kopci nad vesničkou Neratov se k nebi tyčí kostel, jehož historie překračuje současnost a hledí do budoucnosti. Minulost tohoto kostela dýchne na návštěvníka nejen ze zachovalých zdí, ale i z dobových fotografií. Budoucností se zdají být velkolepé plány, ale hlavně prosklenná střecha, která se na kostele jen tak nevidí.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/neratovsky_kostel_2012/]

Když projíždíte Orlickými horami, čeká na vás nejedno cestovatelské potěšení. Pokud pojedete po silnici 311, určitě si nenechte ujít neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Pokud jej minete, unikne vám opravdu krásný zážitek. Celé místo vás osloví svou zvláštní energií. Pokud jste trochu citlivější, budete se chtít alespoň na chvíli posadit a nechat myšlenky jen tak plynout.

Kostel samotný je stavba, která si zažila ledacos. Postaven byl v první polovině osmnáctého století a navazoval tak na protestantský svatostánek. Již původní stavba byla orientována tak, že na Boží hod vánoční dopadalo polední slunce oknem v průčelí přímo na oltář.

Čtěte také: Katskhi Pillar. Šplhání ke kostelíku ležícímu v oblacích je jen pro otrlé

Kostel vyhořel na konci druhé světové války, kdy byl zasažen ruskou protitankovou střelou. Koncem padesátých let spadly vlivem povětrnostních podmínek klenby a kostel měl být srovnán se zemí. Bylo jen štěstím, že se na demolici nesehnaly peníze. Po roce 1989 byl prohlášen za kulturní památku a od roku 1990 slouží církevním účelům.

Novodobá střecha

První bohoslužby byly takzvaně pod otevřeným nebem, protože kromě víry a snahy o změnu se kostel dočkal až koncem devadesátých let. Střecha byla dokončena, až když letopočet začínal dvojkou. Je to právě tato skleněná střecha, která ke kostelu láká poutníky i cestovatele z celé republiky.

Budete-li mít cestu okolo, rozhodně neváhejte. Cesta z Bartošovic na Orlické Záhoří se krásně vine krajinou. Pod kostelem je k dispozici občerstvení, hned vedle kostela sociální zázemí. Stavba samotná i výhled do malebného česko-polského údolí stojí za zastavení.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Neratovský kostel propojil minulost s budoucností. Na oltář svítí slunce skleněnou střechou