Menu
TOPZINE.cz
Studium

Nepřijetí na VŠ není katastrofa. Možností studia zůstává stále mnoho

Redakce

Redakce

1. 10. 2012

FOTO: EmoceNepřijetí na vysokou školou je nečekanou překážkou v dlouhodobých plánech každého vzděláníchtivého absolventa střední školy. Způsobů, jak využít maturitní vysvědčení, však zůstává stále mnoho.

FOTO: Emoce

Kvůli nepřijetí na VŠ není třeba propadat zoufalství, Zdroj: sxc.hu

Pesimistické vyhlídky po úvodním zklamání z výsledků přijímacích zkoušek je dobré hodit za hlavu. Nicméně obdržení negativního výsledku přijímacích zkoušek ještě nemusí nic znamenat. Pro zachování naděje lze využít práva na odvolání proti danému výsledku.

Druhá kola přijímacích řízení

Jinou cestou k zářijovému nástupu do školy mohou být 2. kola přijímacích řízení. Tato kola sice nepořádají všechny školy, ale i přesto lze vybírat z poměrně široké nabídky oborů, o kterých jednotlivé univerzity v předstihu informují na svých internetových stránkách.

Soukromé školy poskytují značný časový komfort, neboť jejich nabídka studia je platná až téměř do začátku nového akademického roku.

V tomto smyslu poskytují dostatek času i vyšší odborné školy. Rozhodnutí pro tento typ školy však znamená studium trvající stejně dlouho jako v případě bakalářského studijního programu, takže je na individuálním zvážení, zda další z nabízených možností není pro rozhodnutí, mnohdy motivovaném zachováním studentského statusu, vhodnější.

Zlepšování znalosti cizího jazyka

Zmiňovanou alternativou jsou roční pomaturitní studia nabízená jazykovými školami. Intenzivní jazyková výuka s možností získání osvědčení jazykové dovednosti není ztraceným studijním rokem. Ba naopak, s vysokou jazykovou vybaveností lze změnit své předešlé preference a zvolit náročnější obor než původně zamýšlený.

FOTO: Učebnice angličtiny

Volný rok můžeme využít k učení cizích jazyků, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

To samé platí i o ostatních předmětech, na kterých lze během roku významně zapracovat, a tak rapidně zvýšit nejenom pravděpodobnost úspěchu budoucích přijímacích zkoušek, ale i zvládnutí celého studia.

Jazykové schopnosti lze pochopitelně získat i jinak. Vhodně naplněným rokem může být studium v zahraničí. Jeho nevýhodou je finanční nákladnost, nicméně ve spojení s programem work and study je poměrně dobře zvládnutelný.

Čtěte také: Češi využívají další vzdělávání častěji, než je evropský průměr

Přestup do každodenního pracovního procesu na roční nebo časem neomezené období je další možností. Lze tak ihned praktikovat dosud nabyté znalosti, získávat pracovní zkušenosti a samozřejmě vydělávat peníze.

Díky úsilí a vydobytém postavení ve firmě lze být v životě nakonec úspěšnější než mnozí vysokoškoláci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nepřijetí na VŠ není katastrofa. Možností studia zůstává stále mnoho