Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nepokoje v Egyptě zřejmě ovlivní práci českých archeologů v Abúsíru

Šárka Braumová

Šárka Braumová

1. 2. 2011

FOTO: Sfinga!Aktuální situace v Egyptě! Plánovaná výprava českých archeologů pod vedením Miroslava Bárty je ohrožena díky neutichajícím nepokojům v Egyptě. Rabování postihlo kromě měst a muzeí také archeologické vykopávky a objekty v Abúsíru. Právě tam má od února česká expedice působit.

FOTO: Sfinga

Sfinga, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Lupiči se v rozbouřeném Egyptě nezastaví před ničím. Vykrádají dokonce i archeologické památky a to především v oblastech Sakkary, kde je k vidění známa Stupňovitá pyramida nebo v Abúsíru, kde má zanedlouho působit českým tým archeologů. Prozatím spolupracují se svými egyptskými kolegy, kteří vyčíslují a sepisují škody.

„V našem zájmu je to, aby se situace v Egyptě rychle vyřešila a my mohli do Egypta odjet. Tam zjistíme škody a ve spolupráci s egyptskými úřady uvědomíme mezinárodní organizace typu Interpol.“ řekl Miroslav Bárta

Egyptské památky jsou pod dohledem policie, ale i přesto se stávají terčem útoků místních lupičů. Ve většině případů dochází k odcizení menších nádob a reliéfů. Nezastaví se ale ani před hrobkami, které rozřežou a postupně odnesou. Dochází také ke stále častější přestřelce v okolí pyramid či archeologických výkopů, a proto pobyt i v těchto oblastech je nebezpečný.

Aktuální informace od M. Bárty!

Miroslav Bárta (Czech egyptologist): „According to the latest official news Abusir and Saqqara are safe and well protected. Thanks to God./ Podle nejnovější oficiální zprávy jsou Abúsír a Sakkára bezpečné a dobře chráněné. Díky Bohu.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nepokoje v Egyptě zřejmě ovlivní práci českých archeologů v Abúsíru