Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Nepodceňujte oční vady vašich dětí!

Irena Siudová

Irena Siudová

27. 12. 2010

Třetina dětí v České republice trpí tupozrakostí. Oční vadou, kterou není radno podcenit. Příznaky se můžou projevit až ve školním věku a v té době je už na nějakou léčbu téměř pozdě. Jak ji tedy včas odhalit?

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Tupozrakost je funkční poškození oka vznikající tím, že se nevytvoří optimální dráha mezi okem a mozkem. Dochází k ní většinou proto, že má dítě na jednom oku dioptrickou vadu, která zůstane nepoznána. Dítě potom používá pouze oko, na které vidí dobře, nebo na kterém je méně dioptrií než na oku druhém. To, kterým vidí rozmazaně, přestane v podstatě používat.

Jak léčit

V případě, že je vada rozpoznána v brzkém věku dítěte, většinou do 4 let, je léčba poměrně jednoduchá. Pomocí okluzorů. Dítěti se zakryje zdravé oko a je nuceno používat druhé oko, které se tímto namáhá a posiluje. Začátky nejsou snadné, neboť se dítě špatně orientuje a je důležité býti mu stále nablízku.
Pokud se na vadu nepřijde včas, hrozí, že v dospělosti nebude váš potomek na oko vidět vůbec. Vada je v této době neodstranitelná a bohužel se nedá operovat.

Nač si dát pozor

Tupozrakost je dědičná, tudíž jestli se ve vaší rodině vyskytuje přímo tato nemoc nebo jiné dioptrické vady, upozorněte na to pediatra a nechte dítě raději vyšetřit. Dalšími alarmujícími znaky jsou šilhání, neustálé naklánění hlavy na jednu stranu, mhouření očí, časté zanícení, přivírání jednoho oka. Dávejte si ale pozor i v případě, že vaše dítě žádný z příznaků nemá. Trvejte při preventivních prohlídkách na tom, aby doktor prohlédl vašemu dítěti také zrak. I lékař totiž může podcenit vyšetření a způsobit vážné škody.

Zdroj: Petra Prokopová, Topzine.cz

Petr, 39
„Se sedmiletou dcerkou jsme dlouhá léta chodili k dětskému lékaři v našem městě. Běžnou preventivní prohlídku odbyl zvážením, změřením a poslechem srdce. O nějaké prohlídce zraku nemůže být ani řeč. Myslím, že třeba v době, kdy ji byly čtyři roky a rozpoznala obrázky, mohl zkusit, jak je na tom s viděním. Ale neudělal to. Až když byla manželka panem doktorem natolik znechucená, že s dětmi přešla k jinému lékaři, dostalo se dceři pořádné prohlídky. Bylo jí zrovna sedm a lékař ji automaticky vyšetřil zrak a zjistil, že na pravé oko téměř nevidí.

Dcera nikdy nešilhala ani neměla jiné problémy s očima, takže jsme byli dost překvapení. U očního lékaři jí diagnostikovali tupozrakost a poslali nás ke specialistovi. Po Novém roce půjdeme na vyšetření, přesto nás paní doktorka upozornila, že už může být na nějakou léčbu a zlepšení pozdě. Podle toho, co jsem si později vyhledal na internetu, vím, že dětský lékař je povinen dítěti při preventivní prohlídce zrak vyšetřit.“

Pokud se dítěti v pozdějším věku opravdu diagnostikuje tupozrakost, můžete mít obavy z toho, jak si bude zvykat na brýle a na okluzory. Ono samo se může cítit nejisté a stydět se před spolužáky. Je důležité dítě podporovat více než dříve a pomáhat mu. Vysvětlit, že dnes nosí brýle spousta lidí a je na výběr velké množství moderních obrouček, které vypadají slušivě. Také okluzory se dnes prodávají v různém barevném provedení a s obrázky. Pro chlapce v modrých barvách, pro dívky například růžové, fialové, třeba i s blyštivými kamínky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nepodceňujte oční vady vašich dětí!