Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Neplatiči mají strach z exekuce

Vlastimil Blažek

Vlastimil Blažek

27. 8. 2010

Dostali jste pokutu v autobusu? Zapomněli jste zaplatit za telefon? Nebo jste zrovna neměli na splátku domácího kina? Někdy se to dá ještě zachránit, ale mnohdy již bývá pozdě.

Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Pro zlobivé děti přicházejí čerti, pro dospělé, kteří neplatí své závazky, přijde exekutor.

Pokud necháte věci dojít až tak daleko, že se o ně bude zajímat exekuční úřad nebo v horším případě nějaký vymahač, počítejte s obrovským nárůstem částky, kterou jste původně nezaplatili.

Tři měsíce a jde do tuhého

Banky, stejně jako leasingové společnosti, mají většinou s dlužníkem trpělivost po tři měsíce. Poté vyžadují okamžité zaplacení dlužné částky, což je pro člověka, který si půjčil, nemožné. A tak se rozeběhne kolotoč s exekucí.

Pokud narazíte na člověka, který pochopí, že jste se jen dostali do tíživé situace a jste si vědomi své chyby, možná vám umožní částku také ještě splatit po částech.

Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Foto: Tomáš Lénárd, Topzine.cz

Rozhodně ale nepůjde o stejnou sumu, nýbrž částku navýšenou o exekutorovu odměnu, popřípadě též o poplatky za soudní výlohy. A splátkový kalendář nebude nikterak dlouhý. Nepočítejte s dvanácti měsíci, ve kterých uhradíte pohledávku. Splátky od exekutora bývají rozvrženy do několika týdnů.

Příklad nezaplacené pokuty v MHD (po roce nezaplacení):

Částka k uhrazení: 950 korun

Roční nárůst: 8,0% zákonný úrok z prodlení z částky 950 korun

Náhrada nákladů řízení: 6 420 korun

Celkem: 7 370 korun

Jestliže jedinkrát nezaplatíte splátku exekutorovi, už se z toho nevymluvíte. Přijdou strašáci v podobě exekuce na mzdu, kdy vám mnohdy zůstane jen životní minimum, zabavování vašeho majetku a obojí v možné kombinaci s blokací účtu u vaší banky. Na propojení všech tří možností dohromady má exekutor právo.

Pokud se neuspokojí vaše pohledávky ani tímto způsobem, můžete se dostat až do vězení, kdy tak jako tak po odpykání vyměřeného trestu budete muset dlužnou částku uhradit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Neplatiči mají strach z exekuce