Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Není dobré píchat si mimozemské technologie, alespoň podle Odvety od Drewa Karpyshyna

Redakce

Redakce

9. 6. 2011

Již před několika lety byl do světa vypuštěn fenomén jménem Mass Effect. Tato velmi úspěšná počítačová hra od firmy Bioware sázela hlavně na epický příběh. A to by nebylo, aby podle toho někdo nenapsal knihu. A proč zůstat jen u jedné? Odveta je již třetí knihou Drewa Karpyshyna z universa této hry. Dokáže uspět mezi fanoušky a v širších čtenářských kruzích?

Ilustrace na obálce knihy Mass Effect: Odveta, autor: BioWare

Jen málokterý hráč nikdy neslyšel o RPG (role-playing game) hře Mass Effect od studia Bioware. Dosud vyšly dva díly chystané trilogie. Příběh se odehrává v budoucnosti, v níž našli lidé pozůstatky mimozemských technologií, díky kterým už o pár let později vesele křižují vesmír v kosmických lodích a získávají čestné místo v Radě po boku dalších ras z celého vesmíru. Rasy jsou různorodé, technologie promyšlené a nechybí ani nádech tajemna v podobě biotické síly (inspirace Star Wars je zřejmá), tudíž není divu, že se hra setkala se skvělými ohlasy.

Děj Odvety volně navazuje na konec druhého dílu herní série, kde se hlavní hrdina hry, velitel Shepard, spojí s radikální prolidskou organizací Cerberus, aby podnikl útok na základnu Kolektorů – mimozemšťanů, kteří unášejí lidi a provádějí na nich pokusy. Poté, co je základna zničena, se podaří Cerberu získat část technologie Smrťáků, pomocí níž tento prastarý národ živoucích strojů z hlubin vesmíru ovládal Kolektory.

 

Záhadný, mozek celého Cerberu, je přesvědčený, že lidstvu hrozí od Smrťáků reálné nebezpečí a Rada ho jen přehlíží. Na vlastní pěst se tak s myšlenkou „Poznej svého nepřítele!“ rozhodne vystopovat a unést Paula Graysona, bývalého příslušníka Cerberu, který organizaci zradil, a implantovat mu technologii Smrťáků, aby na něm mohli provádět výzkumy. Všechno se ovšem vymkne kontrole a Grayson, nyní vylepšený tajemnou technologií a ovládaný Smrťáky, unikne a začne tropit neplechu. Po jeho stopě se vydává Kai Leng, trénovaný zabiják Cerberu, ale i admirál Anderson a Kahlee Sandersová, známí (nejen) z předchozích knih Drewa Karpyshyna.

Příběh je velmi dobře napsaný a skvěle zapadá do světa Mass Effectu. Žádný div, jelikož autor pracuje už několik let jako scenárista Bioware a kromě příběhu série Mass Effect se podílel na hrách jako Baldur’s Gate či Star Wars: Knights of the Old Republic. Kniha neztrácí spád a čtenáře pevně chytne a nepustí.

Po celou dobu autor sází na dobrodružně a akčně naladěné čtenáře, ostatní ale rozhodně neurazí. Příběh má hloubku a není v něm nouze o intriky, napětí ani přestřelky všeho druhu. Zajímavá je i atmosféra, neboť Drew Karpyshyn využívá rozsáhlosti herního světa do posledního detailu, včetně širokého rejstříku mimozemských ras.

Vyzdvihnout je třeba i celkový jazyk knihy. Autor dokáže podat spoustu zajímavých informací tak, aby čtenáře ani na chvíli nenudil. Kniha jako celek funguje výborně, a předčí tak dokonce i minulá díla z téže ruky. Odveta je ovšem Karpyshynovým posledním přispěním do knižního universa Mass Effectu. Štafetu po něm přebírá William C. Dietzs, zkušený autor sci-fi, jenž má na kontě knihy ze světa Star Wars a nebo třeba Halo.

Přestože se vlivem komplexnosti světa Mass Effectu může zdát, že je dílo určeno hlavně pro znalce série, není tomu tak. Autor totiž ve své knize postupně celý svět odhaluje, a tak uvede do děje i neznalé čtenáře. A zatímco pro fanoušky hry bude kniha skvělou příležitostí, jak si zkrátit čekání do vydání dalšího dílu, pro ostatní se bude jednat pouze o výtečnou sci-fi.

Název originálu: Mass Effect: Retribution
Český název: Mass Effect: Odveta
Autor: Drew Karpyshyn
Překlad: Jakub Mařík
Obálka: BioWare
Počet stran: 288
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 170 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 199 Kč

 

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Není dobré píchat si mimozemské technologie, alespoň podle Odvety od Drewa Karpyshyna