Menu
TOPZINE.cz
Design

Nenechte se otrávit. Nechte se inspirovat FUGU designem

Petra Červená

Petra Červená

2. 10. 2010

FOTO: samolepicí dekorace na zeďAni vysoká jedovatost Čtverzubce fugu neodradí japonské labužníky, kteří oceňují zvláštní chuť způsobenou minimálním množstvím jedu v pokrmu. Byť neodbornou přípravou ryby zahyne každý rok několik lidí na otravu. Proto dejte raději vale rybě Fugu a vrhněte se na design Fugu.

FOTO: samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď s motivem větve a Zen, Zdroj: fugu.cz

Značka FUGU připlula do českých vod před čtyřmi roky. Založili ji manželé Helena a Tomáš Slavíkovi, kteří se snaží proklestit se záplavou nekvalitního zboží z Číny. Může se sice zdát, že tak malá firma nemůže být ani trochu vidět pod nánosy oblečení šitého rychlou jehlou. Zdání ale mnohdy klame. Nasnadě je otázka, jak a čím konkurovat příliš nízké ceně? Kvalitou a odlišností.

FOTO: Samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď, motiv Malý princ a Mapa

Sweatshop-free

FUGU design není jen pro labužníky, je to značka dostupná pro každého. Vybrat si můžete z limitované kolekce oblečení a doplňků, které navrhují od střihu až po cedulky ve vlastním studiu a nechávají šít v malé české dílně. Nabízejí bio oblečení a také tzv. sweatshop-free, tedy oblečení vyrobené za etických podmínek, což se logicky odrazí na ceně triček. Ale neděste se, ceny z Pařížské na vás opravdu nevykouknou.

FOTO: nažehlovačky na trika

Nažehlovačky na trika

FUGU design můžeme zjednodušeně vnímat jako pravý opak Made in China. U FUGU najdete kromě oblečení i nažehlovačky na textil, vyrobené z odolné fólie POLI-FLEX, ale hlavně úžasné vinylové samolepky na zeď, kde se propojuje grafický design s ilustrací, a vám se tak otevírá brána k návrhům nevšedního interiéru.

FOTO: samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď, motiv Modular smoke a květiny

Co je FUGU design?

Než ochutnáme z přeplněných švédských stolů a absolvujeme menu o několika chodech, nakoukneme do jejich kuchyně. Tomáš je původně umělecký kovář. Víc než kovařina ho ale lákalo kreslení a počítačová grafika, praxi získával v různých agenturách a studiích nejen v České republice. „Helena je na tom podobně jako já, přes neustálé kreslení ve volném čase se postupně dostala k počítači a začala se tím živit. Momentálně však oba věnujeme většinu času našim dvěma dcerkám,“ říká Tomáš Slavík.

FOTO: Samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď, motiv Geometric a rozpínavé větve

A jak vlastně vznikl název Fugu? „Napadl nás někdy v roce 2006 v jedné restauraci na Žižkově. Už nějakou dobu jsme řešili, jak se naše značka bude jmenovat a pak jsme si tam všimli jedné vysušené, nafouklé ryby Fugu, která měla strašně legrační výraz v obličeji a tak se nám zalíbila, že jsme si řekli, že tu rybu chceme mít v logu, i s tím jejím výrazem. A značku jsme pak pojmenovali jednoduše Fugu,“ odpovídá Tomáš.

FOTO: Samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď, motiv Origami a Tea cup

Samolepicí dekorace na zeď

Říkáte si při pohledu na vaši předsíň, že by to chtělo něčím oživit, ale nevíte čím? Co třeba Fugu ryba v černém provedení, popřípadě květiny s motýly nebo čisté geometrické tvary. Ale proč se držet při zemi, když po příchodu domů na vás může čekat na stěně třeba páreček kolibříků. Máte-li rádi japonský styl a návštěva to nepozná hned u vchodu, možná ji napoví motiv japonských origami.

FOTO: Samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď, motiv Sushi a Kvetoucí tráva

Při vaření v kuchyni dumáte nad tím, jaký motiv zvolit, aby přesně zapadl a nepůsobil roztříštěným dojmem? Pokud vám vaše představivost selže, můžete poslat fotografii kuchyně a ve FUGU studiu vám zdarma udělají vizualizaci vašeho interiéru. Na dosud prázdnou stěnu tak možná přibude motiv Adrenaline breakfast, vtipně ilustrovaný toastovač s opečenými toasty. Za zmínku stojí i Kvetoucí tráva, která v černo-bílém provedení působí čistě a zároveň plní funkci nástěnného obrazu.

FOTO: Samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď, motiv býka a květin

Co do obývacího nebo dětského pokoje?

Zajímavých motivů je tolik, že není možné nezatoužit po velkém bytě, který v sobě ukrývá mnoho variant pro interiérovou hravost. Pokud obýváte byty malých rozměrů, co takhle měnit dekorace s příchodem každé nové módní sezóny? V obývacím pokoji by sytě červené stěně jistě dodal na dynamice motiv rozzuřeného býka. Romantici ocení motiv drobných pastelových květů, vlčích máků i jiných květin, větví i ptáčků.

FOTO: Samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď, motiv Moje polička a panikařící mouchy

Pro minimalisty má FUGU design například motiv Rain, Wood for trees nebo padajícího listí. Pro muzikanty, obchod nebo kavárnu motiv Water-music nebo Jazz. Do dětského pokoje může přicválat bájný jednorožec, vydlabat oříšek si přijde plachá veverka, k někomu připluje i labuť. Zato malé princezny budou nadšené z motivu Swing girl, jiné děti ocení skákající opičky na liánách, starší potěší třeba vtipný motiv mouchy prchající v panice před svými predátory.

FOTO: Samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď do dětského pokoje, motiv opiček s liánami a Swing girl

Stejně tak, jak málokdy odoláte zaplněným švédským stolům, se budete přemlouvat, aby vaše myška neposlušně neklikla v e-shopu na Koupit. Švédským stolům se chceme vyhnout, abychom nepřibrali, a FUGU designu z důvodu nechtěného vyhlášení rodinného šetření. Když si ale sem tam jen zobnete, nepřiberete.

FOTO: Samolepicí dekorace na zeď

Samolepicí dekorace na zeď do pracovny

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nenechte se otrávit. Nechte se inspirovat FUGU designem