Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Nenechte klíšťata, aby vám sála krev! Máme pro vás tipy, jak se jim vyhnout

Redakce

Redakce

1. 6. 2011

 

Jdete se projít do lesa, chcete si lehnout na trávu v parku nebo projít vysokou trávou… Skoro pokaždé si ale z procházky přinesete zakouslé klíště. Povídačky o sladké krvi již snad vymřely, ale klíšťata jsou stále nedílnou součástí přírody a právě teď začíná jejich sezona. V následujícím článku se dozvíte klasické anti–klíšťatové metody, ale i novinky, které se objevily na našem trhu.

Klíště dokáže vyrůst do mnohokrát větší velikosti, Zdroj: sxc.hu

Klíště je parazit patřící do čeledi klíšťatovití. Živí se sáním krve savců, plazů a ptáků. Klíšťata jsou jedni z nejfrekventovanějších přenašečů infekčních chorob. Můžete se od nich nakazit lymskou borreliózou a klíšťovou encefalitidou. Člověk je pro klíšťata jeden z nejsnadnějších cílů v porovnání s ostatními savci. Náš pokryv těla je mnohem přístupnější než srst či peří, tím pádem má klíště mnohem větší šanci na uchycení.

Kde se klíšťata nejvíce vyskytují a jaká místa napadají?

Rizikovými místy s vyšším výskytem klíšťat jsou především listnaté a smíšené porosty, zejména jejich okraje porostlé křovinami. Klíšťata ale mohou číhat i na březích vodních toků a ploch, kde mají dostatek vlhkosti. Nesmíme zapomenout ani na zahrady a vysoké traviny, na které klíšťata lezou a čekají na svou kořist.

Nejčastěji se zakouslá klíšťata na lidském těle vyskytují v teplých oblastech, jako jsou kolení jamky, za ušima, loketní jamky a podpaždí. Samozřejmě můžete mít malého parazita kdekoliv na nohou, ale i na intimních částech těla. Prohlídka tedy musí být důkladná!

Jak se chránit před klíšťaty?

Jednou z klasických a ověřených metod jsou repelenty. Obsahují látky, které klíšťata nesnesou, takže vás po jejich nanesení nenapadnou. Každý repelent je ale dobré pečlivě prozkoumat nebo se poradit v lékárně. Některé jsou totiž ošizeny o účinné látky a nemají skoro žádný účinek.

Další, novou metodou, která byla vynalezena českými vědci, jsou speciální ponožky. Látka, ze které jsou ušity, je ošetřena eukalyptovým extraktem, který klíšťata odpuzuje. Nevýhodou tohoto českého vynálezu ale je, že po pátém vyprání ztrácí svou účinnost až o třetinu. Jejich cena se pohybuje okolo 50 – 75 Kč.

Klíště na vás může čekat hlavně ve vysokých travinách

Dalším tipem jsou návleky. Vypadají podobně jako sportovní potítka a fungují na podobném principu jako ponožky. Způsob nošení je jednoduchý, navléknete si potítka na kotníky a zápěstí a můžete vyrazit do přírody. Tyto návleky seženete za 75 Kč a jejich trvanlivost je 20 vyprání.

Jestliže si nechcete ani jednu z věcí kupovat, můžete si vystačit s dlouhými kalhotami, ideálně zastrčenými do vyšších bot či ponožek. Tip na závěr: Kalhoty si pořiďte ve světlé barvě, klíšťata jsou na ní viditelnější a tak lépe odstranitelná.

Zajímavosti o klíšťatech

Věděli jste, že klíšťata jsou schopna se ukrýt ve vašem oděvu, na kterém jste si ho přinesli, a zakousnout se až o několik hodin či pár dní později? Jeden americký vědec zkoumal, co všechno tyto malé potvorky vydrží, a výsledky byly více než překvapivé.

Přežijí například vyprání do 60 stupňů, takže klidně můžete oděv vyprat na 40 a klíšťata si budou dále šťastně žít. Co ale klíště definitivně zlikviduje, je sušička. Nesnáší totiž suché a teplé prostředí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nenechte klíšťata, aby vám sála krev! Máme pro vás tipy, jak se jim vyhnout