Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Nemůžete otěhotnět? Vypočítejte si plodné dny!

Klára Brázdová

Klára Brázdová

11. 3. 2011

Chtěla byste otěhotnět a nedaří se? Nebo se teprve začínáte snažit a zjišťujete jak nejrychleji otěhotnět? Výpočet plodných dnů používá nejvíce žen, ať už kvůli otěhotnění nebo naopak chtějí těhotenstí zabránit. Co to plodné dny jsou a jak je vypočítat si přečtěte v následujícím článku.

Zdroj: Sxc.hu

Plodné dny (jinak také ovulace) jsou dny, ve kterých dozrává folikul a ve správnou chvíli praskne. Poté se z něj uvolní vajíčko a vaše tělo je nejlépe připraveno na těhotenství. Pokud do 24 hodin od ovulace nedojde k oplození, vajíčko je přirozeně vypuzeno ven z těla.

Za nejplodnější den je považován 14. den menstruačního cyklu. To ale platí pouze tehdy, když má žena pravidelný a správný menstruační cyklus, tedy takový, který trvá 28 dní. Takový cyklus má málokterá žena, proto se podle tohoto dne nemůžete řídit a musíte si svou ovulaci vypočítat podle svého cyklu.

Jak vypočítat ovulaci?

Je na čase vytáhnout váš menstruační kalendář a kouknout se na délky cyklů zpětně, tedy alespoň 6 měsíců. Vyberte z nich jeden nejkratší cyklus a jeden nejdelší. Od nejkratšího odečtěte 20 a od nejdelšího cyklu odečtěte 10. Tímto vám vyjde první a poslední den vaší ovulace.

Ovulaci vám může vypočítat i počítač. Na internetu dnes můžete nalézt různé kalendáře, kalkuačky a počítadla ovulace. Stačí do vyhledávače zadat jen kalkulačka ovulace.

Zdroj: Sxc.hu

Měření teploty

Pro přesnější výpočet ovulace můžete používat i měření bazální teploty. Každé ráno hned po probuzení se měří teplota (v konečníku nebo pochvě) stejným teploměrem a poté se zapisuje do kalendáře. V okamžiku, kdy teplota poklesne cca o 0,5°C, přichází ovulace. Tímto způsobem můžete zjistit i těhotenství.

Ovulační testy

Pro zjištění ovulace existují i ovulační testy. Takové testy se používají stejným způsobem jako známější těhotenské testy. Pokud na ovulační test načůráte, během chvilky vám ukáže, jestli se nacházíte v plodné části cyklu.

Pokud se o miminko snažíte dlouho (tzn. více než rok) a ani ovulační testy vám neukazují plodné dny, poraďte se s lékařem. Je totiž možné, že během menstruačního cyklu k ovulaci vůbec nedochází.

Pamatujte si, že ovšem na plodné dny se nedá spolehnout na 100 %. Některé ženy totiž otěhotněly mimo ovulaci nebo dokonce i v nejméně plodném dni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nemůžete otěhotnět? Vypočítejte si plodné dny!