Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Nemůžete občas najít toalety? Ty novozélandské určitě nepřehlédnete

Redakce

Redakce

12. 9. 2012

OBR: Kumutoto toilets, New ZealandNávštěva veřejných toalet je pro mnoho lidí noční můrou. Přesto každý z nás jejich přítomnost v určitých kritických chvílích přivítá s nadšením. Na Novém Zélandě dokázali, že záchodky nemusí být pouze špinavým místem hrůzy.

OBR: Kumutoto toilets, New Zealand

Zprohýbané tunely plní funkci přirozeného odvětrávání toalet. Zdroj: studiopacific.co.nz

Od roku 2011 stojí v hlavním městě Nového Zélandu Wellingtonu, v přístavním okrsku Kumutoto, veřejné záchodky, které opravdu nepřehlédnete. Pravděpodobně by vás ale vůbec nenapadlo, že stavba, před kterou stojíte, jsou právě toalety. Vypadají totiž spíše jako prehistorické mořské nestvůry, které právě vylezly na břeh.

Bezhlaví dinosauři

Právě takové bylo ale zadání projektu, který realizovalo architektonické studio Studio Pacific Architecture. Kromě praktických požadavků na bezpečnost, hygienu a odolnost proti vandalismu, byla hlavním kritériem originalita a nepřehlédnutelnost stavby, která by se tak stala ikonou celého okrsku. A toho bylo zajisté dosaženo, protože záchodky v Kumutoto se dostaly do středu zájmu mnoha architektonických rubrik.

OBR: Kumutoto toilets, New Zealand

V každém „dinosaurovi“ je umístěna jedna moderní toaleta.

Velký důraz byl kladen také  na soulad s okolní, spíše lineární, architekturou, a také na respektování námořnické minulosti místa. Toho se pravěkým dinosaurům, kteří bezhlavě hledí směrem k moři, určitě podařilo dosáhnout.

Toalety tvoří dva protáhlé a zahnuté tunely, které tak zároveň umožňují přirozenou ventilaci. Konstrukce toalet je betonová. Plechová červená střecha svou výrazností přitahuje pozornost kolemjdoucích. V každém tunelu je jedna moderně vybavená toaleta, která se po použití celá sama vyčistí.

OBR: Kumutoto toilets, New Zealand

Cílem projektu bylo i harmonické souznění s okolím

Novozélandští architekti tak prolomili tradici projektovat veřejné záchody jako malé budky, které jsou umístěny v tmavém rohu parku či pod zemí, kam se člověk odváží pouze, když opravdu musí. Bezhlaví dinosauři k návštěvě naopak přímo lákají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nemůžete občas najít toalety? Ty novozélandské určitě nepřehlédnete