Nemocnice udělala výstavu předmětů, které spolkly malé děti. Co na ní najdete?

Nemocnice udělala výstavu předmětů, které spolkly malé děti. Co na ní najdete?
Ohodnoťte tento článek

Kuřecí pařátek. Placka na klopu s exprezidentem Franklinem Rooseveltem. Krucifix. Dětská šerifská hvězda. To jsou jen některé z věcí, které lékaři v bostonské dětské nemocnici vyjmuli dětem z hrdla, nosu či uší – a představují je v děsivé, leč výchovně důležité expozici, napsala agentura AP.

Co dělat, když dítě spolkne předmět
Zdroj: Shutterstock.com

První reakcí návštěvníka na zarámovanou sbírku desítek věcí, z nichž nejstarší pocházejí z roku 1918 a visí u vchodu na ušní, nosní a krční oddělení nemocnice, může být smích, šok nebo nával nevolnosti. Ale hlavním cílem je připomenout rodičům, že pokud jde o děti, opatrnosti a bdělosti není nikdy dost.

“Je to rozhodně něco, co upoutá pozornost rodičů a přiměje je to k zamyšlení, co všechno se nachází na dosah dětí,” řekla doktorka Anne Hseuová, jejíž chirurgickou specializací je hlava a krk. Osobně už z hrdel svých dětských pacientů vyndávala vánoční ozdoby, hračky, připínáčky na koberec a řadu dalších věcí.

Jeden z jejích kolegů musel vyjmout korálek z růžence blokující dýchací cesty malého chlapce. Kdyby měl jen o trochu méně štěstí, udusil by se. Ale korálek uvízl podélně, takže stále mohl dýchat skrze dírku v jeho středu.

V současnosti patří mezi nejčastěji spolknuté předměty peckové baterie, které jsou obzvláště nebezpečné, protože chemikálie, které obsahují, mohou spálit tkáň v jícnu během několika hodin.

Gumové balónky, magnety a také barevné polštářky s jednorázovými dávkami pracích prostředků patří mezi předměty, které děti často spolknou, uvedla doktorka Sarah Dennyová z dětského oddělení pohotovosti v Národní dětské nemocnici ve městě Columbus v Ohiu. Osobně prý už vyjímala tlačítko z mobilního telefonu z ucha jistého pubescenta a obal od žvýkačky vězící v nosní dírce dítěte několik týdnů.

Bostonská kolekce, která zahrnuje například i šroubovací háček, ručičku malé panenky či klíček na sardinky, je mimo jiné i poctou zesnulému dětskému lékaři Charlesi Fergusonovi, který tu pracoval 35 let a většinu z vystavených předmětů sám vyjmul.

Autor ČTK

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*