Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Některé filmy skončily v trezoru, jiné sloužily totalitě. Proč? Ukáže Festival propagandy a ideologie

Redakce

Redakce

19. 9. 2010

OBR: Výřez z plakátu k filmu Anna ProletářkaOd 22. do 25. září se v pražském kině Aero předvede deset filmů vytvořených v době totality. Akce nese název Festival propagandy a ideologie s podtitulem Umělecké a politické tendence na scestí. Pořadatelé si od filmové přehlídky slibují nejen projekci více či méně známých filmů spojovaných s komunismem, ale také zamyšlení nad tehdejším fungováním propagandy.

OBR: Výřez z plakátu k filmu Anna Proletářka

Výřez z plakátu k filmu Anna Proletářka

„Jde o výběr filmů, jehož motivace vycházela z jejich ideologické poplatnosti a který se zaměřuje na tituly, jejichž ohlas, jak divácký, tak ze strany dobové i současné kritiky, se v mnohém vymknul původním záměrům. Některé filmy chtěly sloužit režimu a místo toho šly do trezoru. Jiné režimu sloužit nechtěly, a přesto tu čest měly,“ uvedla za pořadatele Nora Eckhardtová.

K vidění bude například drama režiséra Juraje Herze s názvem Zastihla mě noc (1985). Tento snímek vyprávějící příběh novinářky umučené v koncentračním táboře festival ve středu 22. září zahájí. Představí se i filmy režiséra Otakara Vávry, Ivo Nováka nebo Karla Kachyni.

„Chceme se zamyslet také nad tím, jak propaganda fungovala – z dnešního pohledu není vždy zcela jasné, proč některé filmy skončily v trezoru a jiné naopak byly režimem využity, aniž by s tím záměrem původně vznikaly,“ dodal programový ředitel kina Ivo Andrle.

Filmová propaganda i na plakátech

Program festivalu doplní výstava třiceti filmových plakátů s názvem Propaganda a ideologie v českém filmovém plakátu, která ukáže návrhy plakátů k filmům z 50. let jako Anna proletářka, Rudá záře nad kladnem, Nástup, Pole neorané, ale i normalizační plakáty ze 70. a 80. let k filmům Rukojmí z Bella Vista, Kdo hledá zlaté dno a Černý vlk.

Vstupné na každé představení vyjde na 80 korun.

[table id=90 /]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Některé filmy skončily v trezoru, jiné sloužily totalitě. Proč? Ukáže Festival propagandy a ideologie