Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Někdy Není cesty zpět. Michael Marshall Smith se vrátil

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

23. 12. 2010

Obálka knihy Není cesty zpět od Michaela Marshalla SmithaSci-fi kniha Není cesty zpět má mnoho společného se svým tvůrcem, známým anglickým spisovatelem Michaelem Marshallem Smithem. Autora a hlavního hrdinu spojuje nejen obliba v cestování, ale i touha dokázat v životě něco víc, ať už se jedná o profesní nebo o osobní život. Co lze očekávat od akčního románu, oceněného Cenou Augusta Derletha a Cenou Philipa K. Dicka?

Ilustrace na obálce knihy Není cesty zpět Autor: Jiří Grus

Život se za poslední dobu hodně změnil. Nové technologie, rozvoj umělé inteligence, rozdělení Města na menší samosprávné Čtvrtě, které mají nejen odlišné názvy a pravidla, ale i typy lidí, kteří v nich žijí. Detektiv Stark žije v Barevné čtvrti a řeší problémy všeho druhu. Po poslední práci se potřebuje dát trochu dohromady. Z odpočinku ho vyruší kamarádka Zenda Rennová z městské části Centrum a zadá mu zakázku, nalézt uneseného zaměstnance Alklanda. Ze začátku vše vypadá jako rutinní práce, ale za krátkou dobu zavede pátrání detektiva úplně jiným směrem. Začíná jít do tuhého. Ohrožen bude nejen Alklandův život, ale i život Starkův a jeho přátel. Dokáže čelit minulosti, která se nenechá jen tak odsunout do pozadí?

Román Není cesty zpět je výbornou ukázkou toho, jak může spisovatel vytvořit propracovaný svět, Město a jeho Čtvrtě jsou popsány do nejmenších podrobností. Stejně tak i budoucnost se všemi technickými vynálezy nové doby, ve které se příběh o detektivu a zmizelém zaměstnanci odehrává. Bezbřehost fantazie anglického autora sci-fi umožňuje plně se ponořit do záhadného příběhu.

Mnohdy sarkastický humor příjemně osvěžuje příběh o záhadných událostech, které Starka v jeho životě potkají, ten si však umí udělat srandu i sám ze sebe, což se projevuje zejména v první polovině knihy. V druhé části díla už není čas na srandičky, což rozhodně nevadí, protože při četbě knihy je důležité i napětí, které celý případ provází. Nadcházející děsivé události mají rychlý spád, fanoušek hororových příběhů si určitě přijde na své

obálka Michael Marshall Smith: Není cesty zpět

Nechybí zde ani další motivy, milostný život, přátelství, pochybování o vlastních kvalitách, a akční scény, ve kterých se detektiv se svými přáteli nezřídka kdy ocitá, je zde opravdu dostatek.

Pomalé zasvěcování do Starkova života může ze začátku vyvolávat pocit neúplnosti, nebo neznalosti. Ten se ale postupem času vytrácí, protože Michael Marshall Smith vás prostřednictvím jednotlivých kapitol pozvolna zasvěcuje do minulosti hlavního hrdiny, takže budete stále více a více chápat celou podstatu příběhu, na úplné odhalení si ale budete muset počkat až na závěr.

Vhodně zvolený černý humor, vzrůstající napětí a šokující rozuzlení celého příběhu o strastiplné zakázce, je vynikající volbou pro strávení příjemných chvil. V knize najdete ze všeho trochu, a tak když se pustíte už jednou do čtení, není cesty zpět.

Název originálu: Only Forward
Český název: Není cesty zpět
Autor: Michael Marshall Smith
Překlad: Petra Diestlerová
Obálka: Jiří Grus
Počet stran: 464
Vazba: brožovaná
Rozměry: 180 x 120 mm
Vydal: Epocha, Praha 2010
Doporučená cena: 345 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Někdy Není cesty zpět. Michael Marshall Smith se vrátil