Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejzábavnější párty na světě. Velkolepý karneval v Riu de Janeiru je již za dveřmi!

Redakce

Redakce

28. 2. 2011

Milujete divoké párty,  podmanivé rytmy samby, nespoutaný tanec spoře oděných krásek, ohňostroje, zpěv a veselí všude kam jen lidské oko dohlédne? Pakliže ano, je pro vás jako stvořený světově proslulý největší karneval, pořádaný v brazilském Riu de Janeiru.

FOTO: Tanečnice samby na karnevalu v Rio de Janeiru

Tanečnice samby na karnevalu v Rio de Janeiru, Zdroj: youtube.com

V ulicích, na které dozírá jeden z novodobých sedmi divů světa, propukne 4. března 2011 nejočekávanější karneval této planety a možná i vesmíru. Velkolepé oslavy, jenž nemohou nechat chladným i toho nejurputnějšího introverta, budou mít trvání až do 9. března 2011. Každoročně se počátek zahájení karnevalu liší jelikož se datuje na čtyřicátý den před Velikonocemi.

Dlouhé měsíce pečlivých příprav

Brazilci se činí již osm měsíců před vypuknutím veselí, aby přichystali nepřetržitý sled událostí. Tyto dny pak dají zapomenou místním lidem na sociální rozdíly, chudobu a ostatní problémy. V Rio de Janeiru, potažmo v celé Brazílii, totiž můžete zhlédnout jak oblasti podobné třetímu světu tak i bohatství hodné leckteré ekonomicky rozvinuté západní země.

Karneval je otevřený opravdu každému tudíž vašimi ,,sousedy spolupařiteli“ mohou být malé děti, lidé v nejlepších letech, gayové či cizinci z různých zemí. Na chvíli se tak zastaví rutinní život, zavřou se obchody a podniky, aby si každý mohl vychutnat bujarý maraton až do morku kostí. Hlavním cílem karnevalu, o kterém slyšel snad každý, není pouze spousta zábavy ale také přiblížení brazilské kultury světu.

Součástí karnevalu je Samba Parade (Průvod Samby), pouliční párty a samozřejmě bály.

V rámci oslav můžete navštívit malé muzeum, velikosti rodinného domku, kde vám za pomocí představení odvypráví příběh karnevalu a samby nebo ukáží kostýmy předešlých let.

Školy samby pochodují po dlouhé ulici zvané Sambadromo, speciálně vystavěné pro tuto událost a představují návštěvníkům nezapomenutelnou podívanou na téma jenž si zvolily. Průvod těchto škol je jednou z nejzajímavějších událostí při niž můžete každou školu samby zhlédnout v průměru tři čtvrtě hodiny.

Součástí každé školy samby jsou tanečníci, orchestr skládající se převážně z dechových nástrojů, zpěváci a povoz (alegorický vůz) na němž a kolem něho se účastníci prezentují publiku a porotcům, kteří v závěru vyberou tu nejlepší z nich.

Nejbezpečnější místo Jižní Ameriky

Po dobu trvání karnevalu je Rio de Janeiro považováno za nejbezpečnější místo tohoto kontinentu. Policisty, dozírající na veřejný pořádek, můžete potkat téměř na každém rohu. Areál Sambodromu je taktéž obehnán vysokým oplocením tudíž jediný možný způsob jak se dostat dovnitř je projít bránou, kde každého návštěvníka z bezpečnostních důvodů kontrolují. Přesto doporučuji věnovat pozornost osobním a hodnotným věcem.

Sambodromo, na němž se pořádají průvody škol samby, obklopují z obou stran postarší betonové budovy stadionu. Stadion byl navrhnut brazilským architektem Oscarem Niemeyerem a postaven v roce 1984. Pojme až devadesát tisíc lidí a je dlouhý více než půl míle. Během roku může působit poněkud opuštěně, konají se zde pouze příležitostně malé akce, avšak během karnevalu ožije, naplní se tisíci energií hýřících lidí a prozře ve světlech speciálních efektů.

Kde se nejlépe pobavíte? Na pouliční párty!

Částečně za to může fakt, že jsou tyto akce zcela zdarma tudíž vás nemusí tížit vzpomínka na právě zesnulé růžové prasátko z vaši obývací stěny. Tancující a zpívající lidé zde tvoří shluky během dne i noci a nerespektují dokonce ani dopravu, která díky karnevalu často stagnuje.

FOTO: Pestrobarevnost k oslavám neodmyslitelně patří

Pestrobarevnost k oslavám neodmyslitelně patří

Tento rok je nabídka bálu skutečně rozmanitá. Zaplesat si zde můžete na Pivním či Městském bále nebo na bálech jejichž účast je podmíněna červenočerným kostýmem či  gay převlekem. A pokud se vám vybaví známá říkanka: ,,princeznička na bále poztrácela korále, pes je našel dostal kašel“, nemusíte se obávat žádného chronického zápalu plic jelikož je tato velkolepá událost pořádána v měsíci, kdy je léto na jižní polokouli na svém vrcholu a teploty jsou opravdu vysoké.

Zákaz konání festivalu

Historie oslav sahá až do dob starověkého Říma a Řecka napříč celou Evropou kde lidé vzdávali hold jaru. Do hlavního města karnevalu, tedy do Ria de Janeira, přinesli koncept oslav Portugalci avšak Brazílie se brzy svými tradicemi odlišila a začlenila do své struktury africké a indiánské prvky.

Bohatá aristokracie se převlékala za chudé, chudí za bohaté a muži za ženy. Sociální role byli během festivalu zapomenuty. Posléze se také na festivalu začali aktivně podílet černí otroci, jenž byli během oslav volní. Druhá světová válka zastavila řetězec veselí a návrat k tradici mohl opět vstát z popelu v roce 1947.

The YouTube ID of KwYl4jJLZ9w&feature=related is invalid.

Muzika, jenž si s vámi bude pohrávat jako s loutkovým panáčkem a zajistí vaši aktivní účast na karnevalu, vznikla také v tomto života naplněném městě. Ano, řeč je o sambě jejíž název pochází z angolského slova Semba vyjadřující typ rituálního tance. Slovo má avšak také spoustu dalších významů jako například modlitba, prosba afrických bohů a duchů, potíže, pláč. Taneční formace pak byli vytvořeny chudými Afro-Brazilci. Již je zcela běžné, že si školy samby vytváří vlastní skladby, která jsou také posuzovány porotci.

Karneval v číslech

500 000 zahraničních turistů navštíví každoročně tuto událost

90 000 diváku sleduje každou noc průvod z tribuny Sambodromu

3 000 lidí se průměrně učatní přípravy každé školy samby na průvod

700 metrů měří ulice na niž se konají průvody

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejzábavnější párty na světě. Velkolepý karneval v Riu de Janeiru je již za dveřmi!