Nejvyšší mrakodrapy plýtvají místem. Potvrdila to nejnovější studie

FOTO: zbytecne_budovy3

Aktuální studie mezinárodní Rady pro výškové budovy a městské osídlení přišla s překvapujícím tvrzením, že mrakodrapy plýtvají místem. Části nejvyšších budov světa jsou totiž neobyvatelné.

Využitelnost nejvyšších světových mrakodrapů se v průměru blíží 70 procentům. Zbytek budovy obvykle tvoří neobyvatelná špička. Pro představu: u Burdž Chalífa, která si doposud udržuje mezi dlouhány první příčku, dosahuje nevyužitelná věžička výšky 244 metrů. To je 29 procent celkové výšky budovy; z první desítky ale neslavně vítězí Burdž al-Arab s celými 39 nevyužitými procenty.

Vůbec nejméně efektivní budovou světa je pak Hotel Ukrajina v Moskvě, u něhož nelze nijak využít 42 procent z celkové výšky! A proč se takový výzkum vlastně dělá? „Zjistili jsme, že velkou část Kingdom Tower má tvořit neobyvatelná špička,“ komentuje zástupce Rady výstavbu nového aspiranta na nejvyšší stavbu světa. „To nás přimělo prozkoumat, jak to mají ostatní z nejvyšších budov světa. Měřili jsme vždy rozdíl mezi celkovou výškou a výškou posledního obyvatelného poschodí.“

Nejefektivnější budovou se naopak stal The Index v Dubaji s pouhými čtyřmi nevyužitými metry výšky. Nejméně efektivním městem mrakodrapů se stal New York, kde stojí dvě z budov v první desítce. Podrobnosti k výzkumu můžete zjistit na stránkách Rady pro výškové budovy a městské osídlení.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Štěpánka Tupá

Narodila se v květnu 1991, nyní studuje žurnalistiku a anglickou filologii na FF UP v Olomouci. Do redakce TOPZINE.cz nastoupila v lednu 2013, píše do rubriky Umění, architektura a design.

1 Comment on Nejvyšší mrakodrapy plýtvají místem. Potvrdila to nejnovější studie

  1. I ty Lenkočlenko, 23.4.poře1dal PKS Olymp Praha (policejned klub)4. ročnedk Jarnedho běhu Olympu ve Stromovce (5km, skoro rovina).Divedm se , že ti Biska nebo jine1 sedť nic nehle1sila, měla bys tam udělat poře1dek. ahoj, tak snad předště er

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*