Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Nejvyšší mrakodrap jižní polokoule postaví v Sydney. Má mít 336 metrů

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

25. 4. 2013

Mrakodrap s názvem Aspire Tower si brousí zuby na pozici nejvyšší budovy jižní polokoule. Multifunkční stavba pod taktovkou londýnského studia Grimshaw bude mít 90 pater a dosáhne výšky 336 metrů.

Překoná tak věž Q1 v Queenslandu, která s 322 metry držela dosavadní prvenství. Aspire Tower má být natočena směrem vzhůru z ulice, což poskytne obyvatelům ten nejlepší výhled na slunnou severní stranu. Ta bude zároveň svým postavením chráněna před větrem.

Budova v okrajové části Sydney bude nabízet na 700 bytů, rozmístěných kolem čtrnácti šestipatrových atrií. Samozřejmě nesmí chybět hotel, několik barů a restaurací a také vyhlídková plošina v nejvyšších patrech.

Prvenství jen na krátko

„Doufám, že se náš mrakodrap stane určitým mezníkem v dějinách. Snažili jsme se dosáhnout vyváženého poměru programových inovací a prvků šetrných k životnímu prostředí,“ komentoval projekt Andrew Cortese, partner společnosti Grimshaw. „Praktičnost pro nás byla na prvním místě, zároveň jsme ale chtěli zachovat jedinečný vzhled.“

Je nutno dodat, že Aspire Tower nejspíš svoje prvenství dlouho neudrží: v roce 2018 má být dokončena městská věž v Melbourne s výškou 388 metrů. Firma Grimshaw je navíc držitelem loňského Carbuncle Cupu, což je cena pro nejošklivější architektonické počiny. Snad se v Austrálii bude dařit lépe…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejvyšší mrakodrap jižní polokoule postaví v Sydney. Má mít 336 metrů