Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Největší výstava Rembrandta v dějinách. Uvidíte i díla připsaná mu omylem

Kamila Nováková

Kamila Nováková

5. 12. 2011

FOTO: Rembrandt van Rijn - Autoportrét,1659V americkém North Carolina Museum of Art jsou od 30. října k vidění Rembrandtova díla. Která všechna jsou však skutečně jeho vám nikdo s jistotou nepoví. 

FOTO: Rembrandt van Rijn - Autoportrét,1659

Rembrandt vytvořil během svého života řadu autoportrétů Zdroj: nga.gov

Historie sběratelství se na americkém kontinentu datuje od 19.století. Zájem byl především o díla severoevropských mistrů, který nejvíce jevili bohatí průmyslníci. Do Ameriky tak putovalo i mnoho Rembrandtových obrazů, z nichž některé mu však byly připsány mylně.

Holandský barokní malíř Rembrandt van Rijn (1606 – 1669) panoval mnoha žánrům, ale nejčastěji upředňostňoval historické náměty a portréty. Vytvářel jak olejomalby, tak kresby, rytiny i lepty. Úspěch měl již během života, pracoval na řadě společenských zakázek. Poté, co zemřela jeho milovaná manželka Saskia, začalo se vše včetně kariéry hroutit. Ocitl se na pokraji bankrotu.

Začátkem 20.století přisoudili odborníci tomuto umělci téměř 1000 maleb. Dnešní odhad je díky odbornému zkoumání skromnější, čítá kolem 300 pláten.

FOTO: Rembrandt van Rijn - Lukrécie,1664

Sebevražda Lukrécie je častým námětem mnoha mistrů

Jedním z důvodů obtížného určení skutečného autora je fakt, že téměř každý mistr měl svoji dílnu s více než desítkou žáků. Ti dle umělcova návrhu vytvořili obraz buď úplně sami, nebo ho vypracovali do určité fáze a dokončení provedl autor. Poslední variantou samozřejmě je, že celé dílo udělal malíř sám.

FOTO: Jan Lievens - Svátek Esther

Autor tohoto obrazu, Jan Lievens, byl jedním z mistrových žáků Zdroj: ncartmuseum.org

Právě probíhající výstava, jejíž příprava trvala pět let, představuje největší americkou sbírku Rembrandtovy tvorby, jaká tu kdy byla k vidění. Z North Carolina Museum of Art poputuje do The Cleveland Museum of Art a následně do Minneapolis Institute of Arts.

FOTO: Rembrandt van Rijn - Učenec při svíčkách

V Rembrandtových obrazech si všimnete často užívaného šerosvitu

Představovaná díla nejsou vždy výsledkem Rembrandtovy tvorby. Zhlédnout můžete i práce, které mu někdy byly přisouzeny a v současné době se o ví, že jsou výtvorem již zmiňované dílny či jiných autorů. Doprovodný text vám umožní poznat vyvíjející se názory vědců a poukáže na některé kontroverzní kauzy, které vznikly třeba i v souvislosti se sběratelstvím. Výstava tak může být nejen potěchou pro oko, ale i poučnou a jistě zajímavou prezentací.

Rembrandt in America

Datum: 30.10.2011 – 22.1.2012

Místo: North America Museum of Art, 2110 Blue Ridge Road
Raleigh, North Carolina

Vstup: 18$/15$/12$

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší výstava Rembrandta v dějinách. Uvidíte i díla připsaná mu omylem