Menu
TOPZINE.cz
Zpravodajství

Největší letošní požár na Rakovnicku už zasáhl 60 hektarů lesa. Hašení pokračuje

ČTK

ČTK

4. 8. 2015

Hasiči pokračují v likvidaci zřejmě největšího letošního požáru lesa u Olešné na Rakovnicku. Plameny se jim od pondělního odpoledne zatím nepodařilo dostat pod kontrolu, oheň se ale dál nešíří. Zasaženo bylo kolem 60 hektarů lesa a pole, na místě je pět desítek požárních jednotek, řekl ČTK dnes odpoledne mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Příčinou požáru byla podle něj závada na kombajnu, který sekal poblíž lesa.

pozar-les-ohen

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

„Stále se dohašují kořenové systémy. Hasiči teď natáhli zhruba tříkilometrové dopravní vedení, které by mělo na požářiště dodávat vodu,“ popsal Svoboda situaci kolem 14:00. Požár podle něj zatím nemohl být lokalizován právě kvůli tomu, že se oheň může šířit kořeny stromů. Jak dlouho hašení ještě potrvá, Svoboda nechtěl odhadovat.

Událost byla oznámena v pondělí po 16:30. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu, zasažené území mezi Olešnou a Chrášťany rozdělili na čtyři úseky a přivolali na pomoc kolegy z dalších čtyř krajů. Jeden ze zasahujících hasičů se večer nadýchal kouře a byl celkově vyčerpán. „Přijela pro něj záchranná služba a odvezla ho na internu na pozorování,“ uvedl Svoboda.

Dnes ráno u požáru zasahovalo 46 jednotek jednotek, z toho 22 profesionálních a zbytek dobrovolných. Odpoledne bylo podle Svobody na místě kolem 50 jednotek. Vodu k ohni přepravují desítky cisteren a vrtulník s takzvaným bambi vakem. Štiplavý kouř je podle fotoreportéra ČTK cítit kilometry daleko. Dopoledne podle Svobody také nad požářištěm přeletěl vrtulník, aby se mohl určit další postup. Místo bylo rozděleno na menší sektory, které se dál dohašují.

Příčinou byla podle mluvčího mechanická závada na kombajnu. „Zřejmě se dostal nějaký cizí předmět do žací lišty kombajnu, vznikla jiskra a začalo hořet pole a následně les,“ uvedl.

V Chrášťanech dnes panoval čilý ruch. Každou chvíli tudy projížděla hasičská auta, k vidění byla i starší technika. Doprava je v postižených místech řízena kyvadlově. „Žádáme řidiče, aby těmito úseky projížděli se zvýšenou opatrností, nebo se raději těmto místům, pokud je to možné, vyhnuli úplně,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Ve Středočeském kraji se kvůli dlouhotrvajícímu suchu nesmějí rozdělávat ohně. Platí zákaz kouření a rozdělávání otevřeného ohně na místech, kde se plameny mohou rozšířit, zákaz pálení suché trávy, plevele či větví na volném prostranství, zejména v blízkosti porostů a polí s obilovinami či pícninami, a klestí a kůry v lesích. Zakázány jsou také jízdy parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření či táboření mimo vyhrazené prostory. Motoristé nesmějí zajíždět do lesů a na polní cesty.

Požár u Olešné je zřejmě největším lesním požárem v Česku v letošním roce a jedním z nejrozsáhlejších v posledních letech. Letos kromě Rakovnicka zasáhl požár například velkou lesní plochu, přibližně 16 hektarů, v Mikolajicích na Opavsku. Koncem července tam s ohněm bojovalo osm desítek hasičů.

Asi největším lesním požárem v Česku nejméně za posledních deset let byl požár u Bzence na Hodonínsku, v oblasti zvané Moravská Sahara, na jaře 2012. Oheň tehdy zničil zhruba 165 hektarů lesa a státní firmě Lesy ČR vznikla škoda 27 milionů korun. Příčinu vzniku požáru se policistům nepodařilo odhalit. Dalším velkým neštěstím z předchozích let byl požár v Brně-Sadové v září 2008, kdy lehlo popelem 90 hektarů lesní školky a plochy s náletovými dřevinami. Nejčastěji se ale objevují požáry lesů o rozsahu pouze v jednotkách hektarů či menším.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší letošní požár na Rakovnicku už zasáhl 60 hektarů lesa. Hašení pokračuje