Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejúchvatnější mosty: Jeden vyhodili do povětří, jiný už se měl zřítit

FOTO: Brooklynský mostKe světově proslulým mostům se váže nespočet příběhů. Na jednom z nich se zrodila myšlenka bankrotu, na dalším se odehrála filmová vzpoura opic proti lidem. Přitahují nás ale kvůli nádherným výhledům.

FOTO: Brooklynský most

Z Brooklynského mostu byl kdysi krásný výhled na dvě věže Světového obchodního centra, zdroj: youtube.com

Procházku po deseti nejkrásnějších mostech začneme v New Yorku, podíváme se i do Asie, ale hlavně se budeme pohybovat na starém kontinentu.

10. Brooklynský most (New York, USA)

Tato ikona města New York spojuje část Brooklyn s Manhattanem již od roku 1883. Do začátku dvacátého století se most mohl chlubit světovým prvenstvím mezi nejdelšími visutými mosty.

Stavbu mostu řídili inženýři z rodiny Roeblingů. Slavný most stavěli hned tři jeho členové, protože konstrukce díla je postupně zabíjela. Johnu A. Roeblingovi rozdrtil projíždějící trajekt prsty na noze, proto si je musel nechat amputovat. Při zákroku se mu do rány ale dostala tetanová infekce, která ho později zahubila. Ve stavbě pokračoval jeho syn Washington. Zakrátko ho stejně jako mnoho dělníků pracujících na stavbě paralyzovala dekompresní nemoc.

Dekompresní choroba je také známá jako potápěčská nemoc. Vzniká při příliš rychlém poklesu tlaku, kdy se v těle tvoří plynové bubliny, které deformují tkáně. Podle závažnosti člověk umírá nebo žije s trvalými následky. Kromě potápěčů ji mohou trpět také letci nebo dělníci pracující u přetlakových potrubí jako v případě Brooklynského mostu.

Práce neschopného Washingtona vystřídala jeho manželka Emily Warren Roeblingová a povedlo se jí smrtonosný most dokončit. Několik dělníků ale na dekompresní nemoc zemřelo.

9. Most větru a deště (Čcheng-jang, Čína)

Etnická skupina Tungů žije v dvou až třípatrových domech poblíž vodních toků, proto si staví i dvoupatrové kryté mosty z jedlového dřeva, kamenných oblouků a bambusu. Říká se jim mosty větru a deště.

FOTO: Most větru a deště v Číně

Z jedlového dřeva nestaví Tungové jenom mosty, ale i domy. Při narození dítěte musí rodina zasadit jedli na jeho budoucí dům

Nejznámější je 165 metrů dlouhý a jeho patra stojí ve výšce deset a dvacet metrů nad hladinou řeky Lin-si-ťiang. Tungové vyznávají polyteistické náboženství s prvky animismu. Nemůžeme se divit, že mezi jejich božstvy nechybí ani Bohyně mostů.

8. Tower Bridge (Londýn, Velká Británie)

FOTO: Tower Bridge v Londýně

Netradiční pohled na Tower Bridge

Londýnský most přes řeku Temži asi není ani třeba představovat.

Přesto v době své konstrukce Tower Bridge některé obyvatele Londýna pobuřoval stejně jako třeba stavba Eiffelovky rozčílila Pařížany.

Skladatel H. H. Statham tehdy popsal dnešní symbol Londýna takto: „Tower Bridge představuje hříšný nevkus a domýšlivost stejně jako popření základních pravidel pro stavby.“

7. Kapličkový most (Lucern, Švýcarsko)

Nejstarší dřevěný krytý most na světě najdete ve středním Švýcarsku. Kapličkový most (v německém originále Kapellbrücke) přemosťuje řeku Reuss nikoli přímo, ale diagonálně. K mostu patří i Vodní věž (Wasserturm).

FOTO: Kapličkový most ve švýcarském městě Lucern

Vodní věž vedle Kapličkového mostu kdysi sloužila jako vězení i mučírna

V roce 1993 skoro celý most pohltily plameny. Zachránila se pouze jedna třetina stavby, ale ani ne do roka byl most opět rekonstruován včetně trojúhelníkovitých maleb ze 17. století, které se ukrývají pod střechou mostu.

6. Most 33 oblouků (Isfahán, Írán)

Třetí největší íránské město Isfahán se kromě přezdívky Paříž Íránu pyšní i nádherným mostem Si-o-se Pol, kterému se přezdívá Most třiceti tří oblouků.

FOTO: Most třiceti tří oblouků v Isfahánu

Isfahán je považován za jedno z nejkrásnějších měst na světě

Unikátní stavbu z počátku 17. století ale ohrožuje výstavba isfahánského metra. V minulém roce byla výkopem tunelu pro novou trasu metra částečně poškozena plošina mostu. Již v roce 2001 představitelé UNESCO varovali isfahánskou radnici, že výstavba metra ohrozí stabilitu historických památek města. Radní asi však riziko nepřipouštěli.

5. Karlův most (Praha, ČR)

I Česká republika má mezi nejzajímavějšími mosty svého zástupce. Kamenný gotický most nese na svých bedrech třicet převážně barokních soch svatých, kteří dohlíží na prodejce suvenýrů, pouliční umělce i chumel zahraničních a domácích turistů. Navštívit Prahu a přitom vynechat Karlův most je přece jako podívat se do Benátek a neprojet se na gondole.

4. Ponte di Rialto (Benátky, Itálie)

Benátskou dopravní křižovatku protínají čtyři mosty přes Canal Grande. Nejznámější z nich most Rialto nechal postavit architekt s příhodným jménem Antonio da Ponte, volně přeloženo do češtiny jako Toník od mostu.

FOTO: Most Rialto v Benátkách

Pod most Rialto se dostanete na gondole, zdroj: sxc.hu

Konstrukce mostu z konce 16. století byla považována za tak troufalou, že mu mnoho slavných architektů předpovídalo, že se dříve či později musí zřítit. Tito architekti jsou už ale mrtví a Ponte di Rialto stále stojí, takže se zdá, že se spletli.

3. Stari most (Mostar, Bosna a Hercegovina)

Mostarský Stari most rozhodně nepatří mezi mosty-seniory. Podle věku bychom jej spíše označili za most v batolecía nebo kojeneckém věku. Dostavěn byl teprve v roce 2004. Jméno ale nese po svém metuzalémském předchůdci. Stari most se klenul přes azurově modrou řeku Neretvu více než čtyři století (od r. 1566 do r. 1993).

"Stari most v bosenském Mostaru"

Z mostu mohou skákat jen lidé z místního skokanského klubu, turisté za skok zaplatí pokutu, zdroj: Kamila Hamalčíková, Topzine.cz

Během krvavé občanské války ale Chorvaté vyhodili most postavený osmanskými Turky do povětří. Nejen tato válečná událost zpřetrhala do té doby dobré sousedské vztahy mezi mostarskými Chorvaty a muslimy. Zničení mostu popisují obyvatelé Mostaru, jako by někdo městu vyrval srdce z těla. S mezinárodní pomocí byl ale most znovu postaven v roce 2004 přesně podle stavebních metod použitých v 16. století.

Každý rok v létě se koná ve městě soutěž Mostarští Ikarové. Z nejvyššího místa mostu skáčou mladíci do ledové vody řeky Neretvy. Hodnotí se styl skoku v několika kategoriích. Největší odvážlivci se vrhají do řeky hlavou dolů. Tomuto stylu se říká vlaštovka.

2. Golden Gate Bridge (San Francisco, USA)

Ikona San Francisca září do dáli červenooranžovou barvou, aby tento most viděli lidé i v častých mlhách, které zahalují průliv Golden Gate, tedy Zlatou bránu.

FOTO: Golden Gate Bridge v kalifornském San Franciscu

Golden Gate Bridge je oblíbený most sebevrahů, zdroj: sxc.hu

Magická atmosféra každoročně přitahuje několik desítek sebevrahů, kteří zde skokem končí svůj život. Podle deníku The Times žádnou jinou památku na světě nenavštěvuje více sebevrahů jako Golden Gate Bridge.

Most nepřitahuje jenom sebevrahy, ale také filmové režiséry. Ve filmu X-Men: Poslední vzdor si se železnou konstrukcí mostu dělá, co chce, záporák Magneto. V trháku Zrození Planety opic se na mostě odehrává velká závěrečná bitva mezi lidstvem a rozzlobenými opičáky.

1. Ponte Vecchio (Florencie, Itálie)

Během útoku Němců za druhé světové války přišla Florencie o všechny své mosty až na jeden. Středověký Ponte Vecchio neboli Starý most zůstal údajně na výslovný příkaz Adolfa Hitlera neporušený.

FOTO: Most Ponte Vecchio v italské Florencii

Zničení Ponte Vecchia ve druhé světové válce zabránil sám Adolf Hitler

Právě zde měla poprvé vzniknout myšlenka bankrotu. Na mostě tehdy i dnes sídlili různí obchodníci. Jakmile neměli na splacení svých dluhů, stůl, na kterém prodávali zboží (v italštině banco) fyzicky zničili (rotto) vojáci. Z výrazu bancorotto tedy rozbitý stůl vzniknul ekonomický koncept bankrotu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejúchvatnější mosty: Jeden vyhodili do povětří, jiný už se měl zřítit