Menu
TOPZINE.cz
Sport

Nejstarší plochodrážní závod na světě je tady, po roce se opět jede Zlatá přilba

Martin Slabý

Martin Slabý

28. 9. 2010

Nejspravedlivější a nejstarší, to jsou přívlastky, které nejčastěji uslyšíte o tradičním plochodrážním závodě Zlatá přilba, jehož dvaašedesátý ročník se pojede o následujícím víkendu 1. – 3. 10. v Pardubicích.

Zlatá přilba

Trofej pro vítěze závodu Zlatá přilba Zdroj: zlataprilba.cz

Historie závodu Zlatá přilba sahá až do roku 1929, kdy jezdci poprvé změřili své síly na pardubickém dostihovém závodišti. Na stejném místě se sešli ještě čtrnáctkrát, naposledy však až roku 1963. Stejně jako mnoho jiných událostí i tuto sportovní tradici totiž přerušila válka a nepřízeň tehdejších politických poměrů.

Přesun na plochodrážní stadion však pro závod neznamenal žádnou újmu. Ba právě naopak. Na startovních listinách se stále více začala objevovat slavná jména tohoto sportovního odvětví. V Pardubicích tak byly k vidění takové osobnosti jako Tony Rickardsson, Hans Nielsen či sedminásobný vítěz závodu Ole Olsen. Pozadu však nezůstaly ani československé a české barvy, když v seznamu vítězů najdeme například Zdeňka Pohla, který získal trofej hned při úvodním ročníku, Františka Juhana, Antonína Kaspera, Jiřího Štancla, jenž závod vyhrál hned pětkrát, Tomáše Topinku a další.

Závod Zlatá Přilba

Momentka ze závodu Zlatá Přilba Zdroj: zlataprilba.cz

I letos najdeme na startovní listině mnoho velkých jmen. Chybět nebudou vítězové z let minulých Jason Crump, Andreas Jonsson či Hans Andersen ani řada českých reprezentantů v čele s Alešem a Lukášem Drymlovými. Kromě hlavního závodu uvidí diváci v Pardubicích i 36. ročník závodu Zlatá stuha juniorů a finále mistrovství světa jezdců do jednadvaceti let.

A jaký je systém celého závodu? Začíná se vylučovacími jízdami. V těch jsou jezdci rozděleni do čtyř šestičlenných skupin, které postupně jedou po třech jízdách, kdy v každé si závodníci mění startovní pozice podle předem daného klíče. Z každé skupiny postoupí tři nejlepší jezdci, kteří doplní dvanáctku závodníků, kteří jsou nasazeni přímo do čtvrtfinále, kde se pokračuje podle stejného klíče. Stejně tak odjedou své jízdy i dvě semifinálové skupiny a tři nejlepší z každé z nich postoupí do finále. Na ostatní zbyde boj o 7. – 12. místo.

Kdo si na hlavu nasadí Zlatou přilbu po Polákovi Rune Holtovi, který tuto cenu získal před rokem? To se dozvíme už o tomto víkendu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejstarší plochodrážní závod na světě je tady, po roce se opět jede Zlatá přilba