Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejstarší nosorožec Zamba slaví 40. narozeniny

Šárka Braumová

Šárka Braumová

20. 11. 2010

FOTO: nosorožec ZambaÚstecká ZOO se může pochlubit opravdovou raritou. Vlastní nejstaršího nosorožce tuponosého v České republice.

FOTO: nosorožec Zamba

Nosorožec Zamba se svým narozeninovým dortem, Zdroj: archiv ZOO Ústí nad Labem

Samice Zamba se kromě toho může pochlubit dalším titulem. Před 30 lety se spolu se samicí Sašou staly prvními nosorožci, kteří byli přivezeni do ZOO. Později přibyl i samec Dan a stádo se tak začalo rozmnožovat. Všichni tři nosorožci mají společný původ. Pocházejí z africké rezervace Umfolozi a do České republiky se dostali díky expedicím Josefa Vágnera. Prvním domovem jim byla ZOO ve Dvoře Králové, odkud putovali do Ústí nad Labem. Když odchytávali Zambu, byly jí teprve dva roky. Od té doby uběhlo už 38 let a samice nosorožce tuponosého letos slaví 40. narozeniny. Pro nosorožce je tento věk úctyhodný. Navíc z celkového počtu 271 zvířat tohoto druhu, která jsou chována v evropských zoologických zahradách, je pouze 27 starších než ona.

Zamba bohužel nikdy neměla mláďata. O rozšíření populace se postarali nosorožci Saša a Dan, kteří zplodili tři mláďata. Samečci Sagan, Doran a Dino rozšířili stáda ve Španělsku, Brazílii a Poznani. Jejich odchov patří mezi velké úspěchy, kromě Dvora Králové se totiž jejich rozmnožení nepodařilo. Před dvěma lety ale přišla smutná zpráva, nosorožci Saša i Dan uhynuli. Zamba zatím snáší samotu dobře a její zdravotní stav odpovídá jejímu věku. Je jí věnována speciální péče, dostává více vitamínů, minerálních doplňků, krmná dávka se přizpůsobuje její chuti a v chladnějším období pobývá kratší dobu ve výběhu.

V pátek 19. listopadu proběhla v ústecké ZOO oslava dvojitého výročí– 30let pobytu nosorožce na půdě zoologické zahrady a 40. narozeniny Zamby. Oslavenkyně dostala dort z ovoce, zeleniny a tvrdého chleba, který jí očividně velmi zachutnal. Nechyběly ani praktické dárky jako drbací kláda nebo dřevěná krmná kostka na granule.

Za celou redakci Topzine.cz přeji oslavenkyni vše nejlepší a další krásná výročí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejstarší nosorožec Zamba slaví 40. narozeniny