Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Nejrozsáhlejší pražský brownfield: Čeká Bubny smysluplný projekt?

Redakce

Redakce

22. 7. 2012

FOPTO: Nádraží Praha - BubnyKauza bubenského nádraží se snad konečně posouvá novým směrem. Město vyjmulo tuto plochu z územního plánu a nyní jedná s investory o budoucím využití celého areálu. 

[album:

Území bubenského nádraží je dnes jednou z největších dosud nezastavěných ploch s vysokým investičním potenciálem, jenž je dělen mezi současné majitele a investory. Majitelem nejrozsáhlejšího území je společnost Orco Property Group, která jej odkoupila již v roce 2006. Firma měla s územím dalekosáhlé plány, ale realizaci znemožnilo její pozdější zadlužení.

FOTO: Nádraží Praha - Bubny

Nástupiště bubenského nádraží. Zdroj: fotodokument.cz Foto: Jan Bezucha

Dalšími majiteli pozemků jsou společnost Prominecon Group a Správa železniční a dopravní cesty.

Koncertní sál, studentské koleje i komerční prostory

Celé jednání je teprve v počátcích, a tak investoři s konkrétními plány čekají na jeho výsledky. Shodují se však ve využití prostoru jakožto jednotného urbanistického celku. Jeho konkrétní podoba je však zatím otázkou. Investor Orco hovoří jak o komerčních a obytných prostorech, tak například i o vysokoškolském kampusu a kulturních či zdravotních institucích.

[album:

Samotné město by území chtělo využít jakožto samostatnou a celistvou městskou čtvrť. Mimo to primátor Bohuslav Svoboda zmínil, že by například v tomto prostoru rád viděl nový pražský koncertní sál.

Historické budovy

Další otázkou je zachování historických nádražních budov, převážně z padesátých let devatenáctého století. Nejvíce se zatím hovoří o samotné nádražní budově a původnímu kolejišti. To by v budoucnu mohlo přepravovat pasažéry na ruzyňské letiště.

FOPTO: Nádraží Praha - Bubny

Nádražní budovy v Bubnech. Zdroj: http: fotodokument.cz Foto: Jan Bezucha

Výsledky probíhající studie a jednání jsou podle pražského magistrátu očekávány zhruba za rok a půl až dva roky. Poté musí být schváleny Ministerstvem pro místní rozvoj ve třicetidenní lhůtě a projednány ve veřejné diskusi. Teprve pak může být vypracován přesný architektonický a urbanistický koncept. Lze jen doufat, že tato jednání budou konečně úspěšná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejrozsáhlejší pražský brownfield: Čeká Bubny smysluplný projekt?