Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Nejotravnější fráze v životě člověka

Redakce

Redakce

27. 9. 2010

Každý známe otravné fráze, které nám dokáží znepříjemnit situaci nebo dokonce celý den. Bohužel mám obavu, že je i každý z nás někdy používá, aniž si to třeba uvědomí. Ale všimněte si, jak se tyhle fráze v průběhu života mění.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Rané dětství

Podle mého názoru se stává každé úsloví otravným, pokud se opakuje více než desetkrát během jednoho dne. Takže i miminko, které ještě neumí mluvit, se dopouští těchto otravností. Eeeeeeeeee, eeee, eeeeeee a jiné podobné neartikulované zvuky, které unavená matka poslouchá celý den a mnohdy i v noci. Pokud si dítě jen tak brouká, je to něco jiného, než když něco chce a neumí si o to říct.

Později, když už dítě začne mluvit, nabízí se mu nepřeberné množství frází, od kterých není úniku. Mám na mysli spojení chci, i ve formách ci nebo ceš, já sám a samozřejmě oblíbená dětská fráze a proč? Jakkoliv se to zdá dospělým milé, věřte, že když to posloucháte celý den, stávají se z těchto pojmů velmi, velmi otravné fráze. Ale pořád jsou to děti a za tohle se na ně nemůžeme hněvat.

Časem přichází období pojmů nechci, nebudu, nemusím, nevím. Tón, kterým to děti říkají, si musíte domyslet sami. Zde dochází k postupné změně definice nejotravnějších frází, kdy už není důležitý počet opakování, nýbrž intonace, která je použita.

Puberta

V pubertě jsou velmi oblíbená spojení typu potřebuju peníze. Zpravidla to má do slušného požádání o poskytnutí nezbytných finančních prostředků hodně daleko. Další oblíbenou frází je mně se nechceee nebo a proč zrovna já? Není vyčítavějších pohledů, než když potřebujete umýt nádobí. A k večeři bude co?! Jako kdyby si teenager nebyl schopný namazat chleba sám. A jestli snad potřebujete v domácnosti s něčím pomoct a dovolili jste si zeptat se náctiletého, jistě je vám velmi známá fráze až za chvíli. Proč ho rušíte, když se kouká na televizi. To už si dovolujete opravdu hodně.

Zdroj: sja.ca

Dospělost

Ale i puberťák z toho jednou vyroste. Pak už se nejotravnějšími frázemi stávají takové věty, které jsou podány rýpavě, sarkasticky nebo jakkoliv arogantně či urážlivě. Stejná situace jako předešlá, jenže teď vyrušíte dospělého u televize. Ozve se zpravidla velmi ostře teď ne! Ale abych nekřivdila, vyrušení od soustředěné práce může vyvolat podobnou odezvu. Naopak uvolněnou atmosféru posezení s přáteli dokonale naruší sousloví a ještě znám jeden vtípek Na to už opravdu není co říct. Výjimkou nebývá ani uštěpačný hemz, který zná mnoho dívek a žen. Ty už máš chlapa, jo?! A když už si konečně najdete toho vysněného partnera a založíte rodinu, co vás „potěší“ nejvíce? Debata ostatních matek (nebo otců) třeba na pískovišti. A to vaše ještě nemluví?! Vět tohoto potěšujícího typu je nepřeberné množství. Pak už je jedno, zda se to týká nošení plen, chůze, výuky angličtiny apod.

V neposlední řadě se nabízí velmi oblíbená otázka a ještě častěji užívaná odpověď. Co budeme dělat? Mně je to jedno, já se přizpůsobím. Říká se, že na hloupou otázku hloupá odpověď, ale tohle?! Od třiceti až do smrti už se to množí jen frázemi už jsem starej, bolí mě…, tohle nemám ve svém věku zapotřebí a oblíbená věta nechte mě umřít.

Skoro bych řekla, že takových frází, vět a úsloví, které považujeme za nejotravnější na světě, je víc než dost. Každý z nás za ně považuje něco jiného, ale všechny nás to neuvěřitelně prudí. Ovšem, kdybychom je neslýchali, neměla bych o čem psát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejotravnější fráze v životě člověka