×
TOPZINE.cz

Nejošklivější čínská stavba má tvar obřího donutu

oskliva_stavba
Nová stavba je fúzí západního designu a čínských tradic, Zdroj: amprogetti.it.

Podle architektů výjimečná a originální stavba, podle místních obyvatel nejodpudivější budova na světě. Její tvůrce se inspiroval tvarem pekingských olympijských medailí a tradičních čínských mincí.

oskliva_stavba
Nová stavba je fúzí západního designu a čínských tradic. Zdroj: amprogetti.it.

Pokud byste se v současné době vydali na procházku po nábřeží řeky Pearl v jihočínském městě Kuang-čou, vaši pozornost by zcela jistě upoutal nepřehlédnutelný architektonický výjev.

Extravagantní stavbu navrhl italský architekt Joseph di Pasquale z milánského studia AM Project. Třiatřicetipodlažní budova dosáhne výše 138 metrů a přímo v jejím středu bude obrovský kruhový otvor.

oskliva stavba
Kritikům vadí radikální estetický zásah do panoramatu města. Zdroj: Guangdong

Firma Guangdong Plastics Exchange za její konstrukci zaplatí 159 miliónů amerických dolarů. Stavba má sloužit jako sklad a výzkumné centrum.

Příliš originální

Názory na její vzhled rozdělují nejen čínskou veřejnost, ale i mezinárodní architektonickou sféru. Obyvatelům města stavba připomíná podložku pod matici či obří donut a mnozí ji kritizují za to, že agresivně zasahuje do jinak poměrně klidného panoramatu města.

„Jde o propojení západního a čínského designu,“ brání se hlavní projektant Wang Čan-šan. „Charakteristickým znakem stavby je tvar staré čínské mince nebo vodního kola. Podle zásad feng šuej má nejlepší předpoklady pro přilákání štěstí. Zlatá mince, tradiční šperk z jadeitu nebo vodní kolo na břehu řeky jsou totiž pro Kantonce symbolem štěstí: voda přináší peníze.“

oskliva stavba v Cine
Podle čínských tradic její tvar přinese bohatství. Zdroj: amprogetti.it.

Kritici však posměšně upozorňují na to, že stavba je spíše symbolem rostoucí čínské posedlosti bohatstvím. Mnozí navíc poukazují na podobnost této budovy s jinou, která byla postavena ve městě Šen-jang a od světových architektů již mnohokrát získala označení nejošklivější budova světa.

Tvůrci kontroverzní stavby v Kuang-čou nicméně věří, že jejich architektonický počin potká stejný osud jako Eiffelovu věž nebo sanfranciský mrakodrap Transamerica Pyramid. Zpočátku opovrhované a kritizované stavby se postupem času staly respektovanými symboly svých měst.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..