Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Filmová studia za 1,5 miliardy: To není Hollywood, ale Bratislava

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

29. 5. 2013

V blízkosti Bratislavy se chystá výstavba druhého Hollywoodu. Obrovský areál s nejmodernějším vybavením i designem má nejen nalákat zahraniční producenty, ale i nabídnout nová pracovní místa.

[nggallery id=2409]

Plocha 64 tisíc metrů čtverečních nabídne prostor pro tři luxusní hlavní haly filmových a televizních studií, které se dají rozdělit na dvě poloviny. Tři další objekty budou sloužit pro výrobu a sklad kulis, kostymérské dílny, IT centrum a kinosály pro 500 lidí. Hlavní trojúhelníkový objekt dosáhne výšky čtyř podlaží a překryje ho prosklená střecha; do stran pak budou vybíhat tři haly označené písmeny R, G a B, čemuž bude odpovídat i barva jejich fasády.

Nejlepší zázemí ve střední Evropě

Areál má poskytnout špičkové zázemí pro produkci, postprodukci, zvuk, speciální efekty a scénografii a vytvořit tak 258 nových pracovních míst. Komplex může být rovněž využíván pro kongresy a v další fázi k němu má být připojeno i relaxačně-kreativní centrum nebo univerzita. Za jednu z hlavních předností projektu považují autoři zvolenou lokalitu: stavba má být umístěna do blízkosti dálnice D4 mezi Jarovce a rakouské Kittsee.

Celková cena projektu je odhadnuta na 60 milionu euro (v přepočtu více než jedna celá pět miliardy korun) a zaštiťuje jej firma Solid Enterprise. Aktuálně je ve fázi vizualizace, stavební kámen by však měl být položen už na jaře příštího roku a spuštění provozu televizních a filmových studií je plánováno na rok 2016. Střední Evropa tak získá prvotřídní filmařský areál, který už nyní láká na Slovensko zahraniční producenty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová studia za 1,5 miliardy: To není Hollywood, ale Bratislava