Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejlepším 60vteřinovým filmem je Americká krása. Cenu předal Vetchý

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

5. 7. 2013

Dá se oceňovaný film nacpat do 60 sekund? Tuto otázku si v Česku položili již potřetí a opět našli zaslouženého vítěze. Nejlepším minutovým filmem se letos stala Americká krása.

Vítězné trio, které uspělo s Americkou krásou. Zdroj: Jameson

Vítězné trio, které uspělo s Americkou krásou. Zdroj: Jameson

Irská whisky Jameson již potřetí v České republice pořádala soutěž Done in 60 seconds. I tentokrát se vyhlášení jejích výsledků konalo na filmovém festivalu v Karlových Varech, kde má společnost svůj speciální stan.

Třetí místo letos získal Forrest Gump od Evy Dvořákové. Pomyslnou stříbrnou medaili si odnesla minutová verze filmu Králova řeč, kterou natočil Michal Kupilík, a vítězem ročníku se stala Americká krása od Taťány Rubášové.

Zajímavostí je, že všechny tři snímky mají něco společného s animací. Třetí a druhý jsou vyloženě animované, přičemž Forrest Gump ukazuje běžícího hlavního hrdinu, který míjí zásadní milníky snímku. Králova řeč pak ukazuje koktajícího krále, kterak se snaží říct svůj projev a pomůže mu, až když se napije whisky Jameson (což zdaleka nevystihuje celý film, ale budiž).

Americká krása na prvním místě je pak kombinací animace, ale staví hlavně na jakýchsi pseudo-stop motionech. Klasicky sleduje děj filmu, který si před lety odnesl pět Oscarů, ale šikovně vystihuje jeho atmosféru, což porotcům přišlo nejpůsobivější.

1. místo

Vítěze vyhlásil herec Ondřej Vetchý, jenž zmínil, že kdyby sám točil film za 60 sekund, asi by sáhl po Čelistech. Anebo po něčem méně epickém. „Myslím, že porno by bylo nejlepší,“ dodal.

Předal pak cenu Taťáně Rubášové, která natočila Americkou krásu za 60 sekund spolu se dvěma kamarádkami z FAMU. Sama byla scenáristkou a režisérkou, ale na pódium při předávání přivedla i kameramanku a produkční. Za svůj výkon si dívky odnesly několik cen včetně kamery. Brzy jedna z nich poletí do Londýna hájit Českou republiku v mezinárodním kole.

2. místo

3. místo

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepším 60vteřinovým filmem je Americká krása. Cenu předal Vetchý