Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nejlepší vodní mágové

Redakce

Redakce

9. 3. 2010

Terry Pratchett: Barva kouzelČočkovitý útvar, který se hnal k ostrovu, měl v průměru alespoň dvacet stop a byl úplně průsvitný. Po jeho obvodu sedělo větší množství mužů v černých róbách. Každý z nich byl k talíři připoután koženým řemením a jeden jako druhý upírali oči k podlaze s výrazem takového úsilí a soustředění, že se zdálo, jako by vnitřní obvod kruhu lemovaly samé chrliče.

obálka Terry Pratchett: Barva kouzel

„Co je to?“ zeptal se Dvoukvítek.
„No, jak bych ti to… Ten talíř byl stvořen na základě Fresnelova úžasného koncentrátoru,“ začal Mrakoplaš s výrazem odborníka. „To ovšem vyžaduje množství vzácnejch a těkavejch přísad, jako je démoní dech a podobně, a čaroděje přinejmenším čtvrtý kategorie, kterej stráví minimálně týden jeho vytvořením. Pak jsou tady ti mágové vevnitř, to musej bejt všechno přirození hydrofobové…“
„Myslíš, že musí nenávidět vodu?“ vyzvídal Dvoukvítek.
„Ne, tak by to nefungovalo,“ vysvětloval mu dál Mrakoplaš. „Nenávist je, stejně jako láska, síla přitažlivá. Oni si musej vodu hnusit, pouhá myšlenka na vodu je vodpuzuje. Skutečně dobrej hydrofob musí bejt vychovávanej vod dětství na dehydrovaný vodě. Víš, to už samo vo sobě představuje vobrovský výdaje – myslim v magii. Ale pak jsou z nich úžasní vodní mágové. Dešťový mraky proti nim nemaj naději, zahlídnou je a už se vzdávaj a táhnou jinam.“

– Barva kouzel

Augustin-Jean Fresnel (1788 – 1827) byl francouzský fyzik, který se zabýval optickými problémy z hlediska vlnové teorie. Použitím matematické analýzy odstranil řadu námitek proti vlnové teorii světla.

Společně s fyzikem Aragem znovuobjevil interferenci polarizovaného světla a vytvořil teorii difrakce. Podařilo se mu získat kruhově polarizované světlo a přispěl také praktickými výsledky v oblasti optiky. Vymyslel rovněž speciální čočky do pobřežních majáků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší vodní mágové