Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Nejlepší školní časopis mají v Uherském Hradišti, Novém Městě na Moravě a v Babicicích na Moravě

Zuzana Černá

Zuzana Černá

3. 12. 2010

Titul školní časopis roku 2010 získaly v soutěži o nejlepší školní časopis a noviny pro rok 2010 školní redakce TRUŇK, Puclík a Babický školáček. Finalisté soutěže se setkali v pátek 26. listopadu v Brně. Předání diplomů a cen se zúčastnilo 290 malých novinářů.

Logo soutěže o nejlepší školní časopis roku, Zdroj: ASK ČR

„Mladí novináři přijíždějí na toto setkání s cílem načerpat co možná nejvíce nápadů pro další přípravu svých vlastních školních časopisů. Inspiraci hledají na workshopech, při diskuzích s profesionálními žurnalisty nebo na výstavě všech přihlášených časopisů. Workshopy se tematicky věnují organizaci redakční práce, grafice, fotografii, práci s textem nebo propagandě,“ říká ředitel soutěže Petr Kantor z Asociace středoškolských klubů ČR (ASK ČR). Letos se do soutěže přihlásilo 142 časopisů.

Kdo zvítězil v jednotlivých kategoriích?

kategorie střední školy – 1. TRUŇK (Uherské hradiště), 2. Aleo (Praha), 3. Bezevšeho (Rumburk)

kategorie základní škola II. stupeň – 1. Puclík (Nové Město na Moravě), 2. Třesk (Litomyšl), 3. GAG-BEN (Třebíč)

kategorie základní škola I. stupeň – 1. Babický školáček (Babice nad Svitavou), 2. Magické listy (Říčany u Prahy), 3. Floriánek (Ostrava)

kategorie web – Punkl.cz (Gymnázium Boženy Němcové, Hradec Králové)

V porotě zasedal i manažer studentského magazínu Topzine.cz Martin Peška. „Oceňuji, jak některé časopisy dobře komunikují se svými čtenáři a vytváří na svých stránkách prostor pro vzájemný dialog,“ chválil Peška. Pavel Zdráhal, redaktor časopisu REMIX, dodává: „Sledujeme, že každým rokem přibývá autorských článků, které zajímavě komentují průběh života mladého člověka na škole.“

Jednu z cen předali i samotní zástupci školních redakcí, kteří mezi sebou vybrali nejlepší časopisy. Konkurenci nejvíce zaujaly školní časopis Magické listy, který vydávají na I. stupni v Říčanech u Prahy, časopis PUZZLE ze základní školy v Třešti a slovenský časopis Nový Blesk od středoškolských z Trnavy.

Web měl svou kategorii

Cenu TOPZINE (v kategorii internetového periodika) si z Brna odvezli studenti Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové za svůj e-zine Punkl.cz.

Grafika e-zinu Punkl.cz, Zdroj: Topzine.cz

„Můj hlas pro Punkl.cz byla letos jasná volba, protože všechny ostatní přihlášené internetové magazíny opravdu výrazně převyšuje. Je vidět, že tito studenti se neučí jen podílet se na školním magazínu, ale sledují i aktuální trendy profesionálních internetových periodik,“ sdělil za porotu Martin Peška. Jeho internetový magazín pro studenty oslovuje bezmála 200 tisíc uživatelů měsíčně.

Na Punkl.cz oceňuje především originální a profesionální grafické zpracování, jasnou identifikaci se školou, aktualizovaný obsah logicky členěný do rubrik, ale také propojení se sociálními sítěmi Facebook a Twitter, kde redakce komunikuje se čtenáři. Školní časopis se tak může snadno dostat ke čtenářům i mimo školu.

Soutěž už počtvrté připravila ASK ČR ve spolupráci s časopisem REMIX Národního informačního centra pro mládež a TOPZINE.CZ.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší školní časopis mají v Uherském Hradišti, Novém Městě na Moravě a v Babicicích na Moravě