Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nejlepší hudební návraty roku 2013. Bowie, Daft Punk i Timberlake

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

29. 12. 2013

Rok 2013 byl po hudební stránce bohatý na zajímavé návraty. S novým albem se po letech ohlásili David Bowie, Black Sabbath a řada jiných. Ohlédněte se s námi za úspěšnými hudebními comebacky uplynulého roku. 

FOTO: David Bowie

Nejen David Bowie si na letošek naplánoval comeback. Zdroj: Sony Music

David Bowie: The Next Day

Dlouho to vypadalo, že anglický mistr převleků a překvapení už odešel definitivně do hudebního důchodu. Po desetileté odmlce se však Bowie vrátil s novinkou The Next Day a kritika pro něj měla jen chválu. Zatím posledním singlem je Love Is Lost, který vyšel 28. října.

My Bloody Valentine: mbv

Po dvaadvaceti letech bez alba letos irští alternativci My Bloody Valentine přišli s novinkou mbv. Albu nepředcházela žádná výraznější propagace, a po oznámení o jeho vydání se fanoušci vrhli na web kapely s takovou vervou, že se stránky zhroutily. Podle kapely zní album velmi podobně jako jejich starší desky, což není žádné překvapení vzhledem k tomu, že většina tracků původně vznikla už v průběhu devadesátých let.

Black Sabbath: 13

V našem výběru jsou angličtí hardrockeři po My Bloody Valentine dalšími rekordmany. Od vydání jejich poslední desky uplynulo osmnáct let. Album nazvané prostě 13 se ihned po vydání vyšvihlo na první příčky hitparád v USA i Spojeném království. Takový úspěch kapela naposledy zažila v roce 1970 s albem Paranoid.

Novinku produkoval vyhlášený Rick Rubin a kapela se na ní vrací v podobě, v jaké si ji věrní fanoušci pamatují. Návrat na pódia kapele bohužel načas překazila vážná nemoc kytaristy Tonyho Iommiho, ze které se však podle všeho úspěšně zotavuje.

Justin Timberlake: The 20/20 Experience

Americký zpěvák v březnu po sedmi letech vydal nové album The 20/20 Experience. V září ho následovala druhá část, na obou se podílel producent Timbaland. Během předcházející dlouhé pauzy Timberlake upřednostnil svou hereckou kariéru, objevil se třeba ve snímcích Vyměřený čas, Kamarád taky rád nebo The Social Network.

Paul McCartney: New

Bývalý Beatle svou letošní novinku nazval prostě New. Loni sice McCartneymu vyšla kompilace Kisses on the Bottom, na té ovšem byly jen coververze známých šlágrů, takže New je skutečným comebackovým albem. Poslední album s původními McCartneyho písněmi vyšlo před šesti lety, šlo o studiovku Memory Almost Full. Podle mnoha ohlasů se McCartney na novince poněkud přiblížil ke starému beatlesáckému zvuku.

Primal Scream: More Light

Po pěti letech skotští Primal Scream v čele se samorostlým Bobem Gillespiem představili nový materiál. Kromě optimistického názvu nahrávku doplňuje rozverný obal a zdá se, že se kapele opravdu blýská na stále lepší časy. Dokonce i kritika novinku hodnotí lépe než předchozí počiny.

Pet Shop Boys: Electric

Anglická elektropopová dvojice, která byla na vrcholu popularity v osmdesátých a devadesátých letech, vydala aktuální řadovku Electric po čtyřleté přestávce. Album produkoval ostřílený Stuart Price a hned v prvním týdnu po vydání se deska vyšvihla na první místo žebříčku nejprodávanějších nahrávek v Británii. Na singlu Thursday se podílel rapper Example.

Daft Punk: Random Access Memories

Po osmileté pauze se francouzské maskované dvojici podařil husarský kousek, album Random Access Memories je dost možná vrcholem jejich kariéry. Titulní singl Get Lucky, na kterém se podílel Pharrell Williams, se zařadil mezi největší hudební bestsellery všech dob a v éteru rádií se letos vyskytoval více než hojně. Pro ilustraci, jen na území Velké Británie se během přibližně dvou měsíců prodal milion kopií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší hudební návraty roku 2013. Bowie, Daft Punk i Timberlake